Większość młodych rodziców zmaga się z nieprzespanymi nocami. Nowonarodzony maluszek nie odróżnia jeszcze dnia od nocy i budzi się niezależnie od pory. Wbrew pozorom, małe dzieci śpią bardzo dużo. Noworodki przesypiają od 16 do 20 godzin na dobę, niemowlęta nieco krócej – 14 godzin. Jest to nadal większa część dnia. Dlaczego więc świeżo upieczeni rodzice są tak zmęczeni? Wynika to ze sposobu, w jaki maluszki śpią. Ucinają sobie krótkie drzemki, po których budzą się na karmienie. Dla dorosłych, potrzebujących długiego, nocnego odpoczynku, taki tryb życia jest wyczerpujący. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na uśpienie niemowlaka.
U noworodków faza snu aktywnego (REM) stanowi ponad połowę przesypianego czasu, podczas gdy u dorosłych – jedynie 20%. Po tym etapie pojawia się faza snu spokojnego, pod koniec której maluszek się budzi. Jeśli jest głodny, nie potrafi sam zasnąć lub ma brudną pieluszkę, zaczyna płakać. Między 2. a 3. miesiącem życia rytm dobowy dziecka staje się bardziej regularny, a my możemy zacząć wtedy naukę samodzielnego zasypiania.
Sprawdzone sposoby na uśpienie niemowlaka
Maluszek po przebudzeniu może być głodny lub czuć dyskomfort z powodu mokrej pieluszki. Często zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, czyli nakarmienie i przewinięcie go, wystarcza, aby zasnęło. Niekiedy maluch nie potrafi zasnąć z powodu nadmiaru wrażeń lub po prostu potrzebuje poczuć, że jesteśmy obok. Chwila spędzona na kołysaniu i przytulaniu może go uspokoić i sprawić, że zaśnie. Pomaga także huśtanie i bujanie na rękach. Aby dziecko nie rozpraszało się, warto usunąć z jego otoczenia wszelkie rzeczy, które mogą go rozpraszać. Leżące obok kolorowe zabawki czy włączony telewizor na pewno nie sprzyjają odpoczynkowi.
Otulanie dziecka
Malutkie dziecko musi czuć się bezpiecznie, aby spokojnie spać. Pomaga w tym otulenie go kołdrą czy otulaczem, a nawet zawinięcie w ciasny kokon. Kocyk można rozłożyć i podwinąć jeden z jego rogów. Następnie maluszka kładziemy z boku i owijamy delikatnie krótszym końcem. Nóżki przykrywamy dolną częścią koca, a pozostałym dłuższym fragmentem otulamy go całego. Niemowlak powinien mieć możliwość wykonywania ruchów, ale okrycie powinno być dość szczelne. Noworodka opatulamy w całości, za to miesięcznemu dziecku zostawiamy rączki na zewnątrz. Metoda ta nie sprawdza się u tych maluchów, które lubią mieć więcej swobody.
Uspakajanie maluszka przez jednostajne dźwięki
Malutkie dzieci czują się spokojniejsze, gdy warunki, w których leżą, przypominają im łono matki. Dlatego usypia je jednostajny szum, a także odgłos bicia serca. Warto więc cicho do dziecka szeptać lub wydawać z siebie miarowe, monotonne mruczenie. Możemy też brać malucha na ręce w taki sposób, by jego główka była na wysokości naszej klatki piersiowej. Przydatne są także zabawki – pozytywka ze spokojną melodią albo pluszak z odtwarzaczem, który imituje dźwięki bijącego serca. Niektórzy rodzice włączają swojemu maluchowi suszarkę, odkurzacz lub pralkę. Ciągły szmer wydawany przez te urządzenia sprawia, że dziecko bardzo szybko uspokaja się i zasypia.
Warunki w sypialni odpowiednie dla dziecka
Sypialnia maluszka powinna być cicha i przyciemniona. Szczególnie w nocy, jeśli wstajemy do karmienia, nie warto zapalać światła. Nasze dziecko powoli musi uczyć się odróżniania pór dnia. W nocy nie powinniśmy go rozbudzać poprzez zabawę, świecenie lampki czy włączanie radia. Warto za to zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju. Powinna oscylować w okolicach 19-22°C. Wielu młodych rodziców przegrzewa dziecko w obawie, że się przeziębi. Sprzyja to złemu samopoczuciu malucha i sprawia, że się budzi. Jeśli niemowlak chętnie zasypia na spacerze, możliwe, że pomocne będzie wożenie go po domu w wózku przy otwartym oknie.
Sposoby na brak snu u malucha
Dziecko może mieć problemy z zaśnięciem, jeżeli cierpi na bóle brzucha i kolkę. Wynikają one z niedojrzałości układu pokarmowego. Maluch z powodu kolki rozpaczliwie i głośno płacze. Nie da się go wtedy w żaden sposób uspokoić. Pomocne może być stosowanie ciepłych okładów lub masowanie brzuszka niemowlęcia okrężnymi ruchami. Warto także wprowadzić w życie maluszka ustaloną rutynę. Kiedy dziecko wie, że po pobudce zawsze jest zabawa, a potem karmienie i sen, czuje się bezpieczniej i chętniej zasypia. Dobrym pomysłem na zakończenie dnia jest kąpiel. Pamiętać należy jedynie o stosowaniu naturalnych produktów do mycia, aby nie podrażnić skóry dziecka codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Zrelaksowany kąpielą maluch jest gotowy na długi, spokojny sen.
Karolina Solga