badanie-spirometryczne

Spirometria jest pomocna przy badaniu czynności płuc. Jak dotąd jest najważniejszym badaniem czynnościowym układu oddechowego.

 

Na czym polega spirometria?

Podczas badania spirometrycznego najważniejsza jest ocena objętości powietrza wdychanego do płuc i wydychanego zeń. Pomocnym przy tym jest specjalny aparat umieszczany w jamie ustnej, przez który się oddycha. Dzięki temu dowiadujemy się tego, jak pracują nasze płuca i jaka jest ich pojemność. Nie polega to jednak na zwyczajnym oddychaniu tak jak to robimy na co dzień. Wskazane jest stosowanie się do poleceń specjalisty, który udzieli wskazówek jak robić to właściwie, by wynik badania był prawidłowy. W dniu badania należy założyć ubrania nieobcisłe, pozwalające na swobodną pracę oddechu. Badanie właściwe przebiega najczęściej w sposób następujący: do pamięci komputera wprowadzane są podstawowe dane jak płeć, wiek, wzrost i waga, na nos pacjenta nakładany jest klips po to, by wdychanie i wydychanie powietrza następowało jedynie przez usta. By zmierzyć rzeczywistą pojemność płuc, musimy oddychać spokojnie, znacznie wolniej niż normalnie. Wdychamy jak najwięcej powietrza, by za chwilę maksymalnie je wypuścić. Przed badaniem nie należy wykonywać większego wysiłku fizycznego.

astma-oskrzelowa

Dla kogo spirometria?

Spirometria przeznaczona jest głównie dla osób cierpiących na wszelkie choroby obturacyjne płuc jak na przykład astma oskrzelowa. Wskazana jest również dla wszystkich palaczy tytoniu. Zdarza się również, że badanie to jest połączone z próbą wysiłkową w celu oceny wydolności krążeniowo-oddechowej zarówno przy diagnozie chorób płucnych, jak i wyborze określonych czynności sportowych (często zawodowych). Jeśli doskwierają ci: kaszel, trudności w oddychaniu i duszności oraz łatwo się męczysz, poddaj się takiemu badaniu i sprawdź, czy nie cierpisz na chorobę płuc.

 

Spirometria – gdzie i za ile?

Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do lekarza prowadzącego z prośbą skierowania na badanie spirometryczne, które prawdopodobnie odbędzie się w poradni lub szpitalu chorób płucnych. Jeśli nie dysponujesz takim skierowaniem, możesz zgłosić się na badanie prywatne, za co uiścisz opłatę w wysokości od 40  do 60  złotych. Warto również zapamiętać datę 27 czerwca, bowiem tego dnia odbywa się Światowy Dzień Spirometrii, w ramach którego poddasz się bezpłatnej spirometrii w  poradniach i szpitalach na terenie całej Polski, wyposażonych w spirometr.

 

Wiktoria Dębska