Alergia na soczewki nie powstaje z powodu materiału, z którego wykonane są soczewki (choć osoby uczulone na silikon powinny raczej unikać tych silikonowych). Alergia pojawia się w wyniku kontaktu oka z osadami białkowymi lub zanieczyszczeniami gromadzącymi się na soczewce.
Zdarzają się także reakcje toksyczne na substancje konserwujące w płynach do pielęgnacji soczewek. Spojówka oka jest bardzo unaczyniona i posiada swój własny system odpornościowy, który jest odpowiedzialny za powstawanie reakcji alergicznych.
Typy alergicznego zapalenia spojówek
Alergiczne zapalenie spojówej wywołane noszeniem soczewek kontaktowych –
- olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek (GPC) – brodawki mające średnicę ponad 0.3 mm umiejscawiają się na spojówce tarczkowej powieki górnej. Drażnią rogówkę, co wywołuje światłowstręt i może powodować nieostre widzenie, ponieważ decentrują soczewkę. Zmiany w spojówce pojawiają się po kilku miesiącach noszenia soczewek, a w przypadku soczewek miękkich nawet po 10 latach. GPC powoduje świąd, pieczenie i łzawienie oczu, oraz zaburzenia widzenia. Pojawia się biała śluzowa wydzielina, przekrwienie i obrzęk spojówki, a później gałki ocznej. GPC bywa czasem mylone z wiosennym zapaleniem spojówek wywołanym pyłkowicą. W przypadku wystąpienia GPC konieczne jest zaprzestanie noszenia soczewek i podanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.
- górne rąbkowe zapalenie spojówki i rogówki (SLK)- tym przypadku zaatakowana jest spojówka powiekowa tarczki górnej, spojówka gałkowa i górny rąbek i górna część rogówki. Odczuwalne są: świąd, pieczenie, łzawienie, światłowstręt, uczucie ciała obcego. Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, oraz przerost brodawek. Powodem pojawienia się tej alergii może być niedotlenienie oka podczas przewlekłego noszenia soczewek, najczęściej uczulenie na środki konserwujące w płynach do pielęgnacji soczewki. W przypadku SLK również należałoby zrezygnować, choć na jakiś czas z noszenia soczewek. Przede wszystkim trzeba nawilżać worek spojówkowy sztucznymi łzami bez konserwantów, podać sterydy i zmienić płyn do pielęgnacji soczewek.
- powierzchowne punktowe zapalenie rogówki (SPK) – przyczyn tej alergii może być kilka:
- środki konserwujące płynów do pielęgnacji soczewek
- podrażnienie oka przez wadliwą soczewkę- źle dopasowaną lub o nierównych brzegach
- osady zbierające się na powierzchni soczewek, np. kurz
W tym przypadku pojawia się pieczenie i łzawienie, a także punktowe, powierzchowne nacieki rogówki.
Wszystkie alergie, zakażenia oczu mogą prowadzić do owrzodzeń, które powodują zagrożenie dla oka, nawet ślepotę. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności w przypadku używania soczewek. Noszenie ich zgodnie z czasem przeznaczenia, zachowanie higieny i dobór odpowiedniego dla oka rozmiaru.