Najczęściej uczulający pokarm to mleko – białka mleka krowiego, ale i jajka kurze, ryby, soja, cielęcina, wołowina, cytrusy, poziomki i truskawki, czekolada, kakao, orzeszki ziemne i inne orzechy.
Objawy alergii na mleko
mogą być zróżnicowane i dotyczą wielu narządów – skórne, w obrębie układu pokarmowego i układu oddechowego. Na skórze pojawiają się zmiany, które opisuje się jako AZS zwane skazą białkową – któremu towarzyszy świąd skóry, suchość i skłonność do zakażeń skóry. Zmiany alergiczne u niemowląt występują na policzkach (szorstkie, polakierowane, zaczerwienione) i na zgięciach kończyn, ale mogą występować na całym ciele.
U dzieci starszych i dorosłych
pojawiają się w okolicach zgięciowych dużych stawów, na karku, stopach i dłoniach. Ze strony układu pokarmowego występują zmiany konsystencji stolca, częste wypróżnienia (biegunki), wymioty, u niemowląt kolki, u dzieci starszych – bóle brzucha.
Dzieci z alergią na mleko często mają infekcje górnych dróg oddechowych, szczególnie obturacyjne zapalenie oskrzeli, spastyczne zapalenie oskrzeli, ucha środkowego, nieżyt nosa (u niemowląt pojawia się sapanie). Niemowlęta są drażliwe i płaczliwe, starsze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, bezsenność, są nadpobudliwe.