Z przeprowadzonych badań wynika, iż pokrzywka przynajmniej raz w życiu dotknęła 10-20% populacji. Niestety, czasem pęcherze przyjmują postać przewlekłą. Mówimy o niej wówczas, gdy zmiany skórne nie ustępują w ciągu 6 tygodni. Szacuje się, iż z pokrzywką przewlekłą boryka się 25% pacjentów, u których pojawiły się charakterystyczne bąble. Prawdopodobnie mamy do czynienia z zaniżonymi danymi statystycznymi. Ludzie często zwalczają pokrzywkę we własnym zakresie, rzadko sygnalizują problem lekarzowi.
Pokrzywka – diagnostyka
Specjalista, do którego zgłasza się pacjent z pokrzywką, powinien ustalić przyczynę wysypu charakterystycznych pęcherzy. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badań diagnostycznych, lekarz dobiera odpowiednie leki, które łagodzą dokuczliwy świąd. Choć alergologia jest prężnie rozwijająca się dziedziną naukową, wciąż nie ustalono przyczyny pokrzywki. Zdarza się, iż pokrzywce towarzyszy obrzęk, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu.
Pokrzywka ostra
Z przeprowadzonych badań wynika, iż pokrzywka ostra (bąble ustępują przed upływem 6 tygodni) dotyka 15-20% pacjentów. Na wystąpienie tego typu dolegliwości są narażone osoby, które na co dzień zmagają się z atopowym zapaleniem skóry lub alergią pokarmową. W przypadku pokrzywki u dzieci i niemowląt ogromną rolę odgrywają artykuły spożywcze, u dorosłych nie mają one większego znaczenia.