Alergia pokarmowa – jak często?
Okazuje się, iż alergia pokarmowa występuje bardzo rzadko. Zazwyczaj pojawiają się objawy nietolerancji na pewne produkty. Wtedy nie można mówić o alergii, bowiem organizm nie produkuje w takiej sytuacji przeciwciał. Produkty, które nie są tolerowane, to m.in. mleko krowie bądź nabiał, produkty zbożowe lub produkty pszenne i produkty z glutenem.
OAS – Zespół alergii ustnej
Zespół alergii kamy ustnej jest jednym z rodzajów alergii pokarmowej. Pojawia się on z jednoczesną alergią krzyżową na alergeny wziewne i alergeny różnych pokarmów. Oznacza to, że osoby mające alergię na pyłki brzozy, po zjedzeniu jabłka odczuwają nieprzyjemne skutki (świąd, obrzęk w jamie ustnej). Podobnie reagują osoby uczulone na pyłki traw, które spożyją pomidory, bądź osoby uczulone na lateks, które spożyją banana.
Dwie grupy alergenów
W żywności występują alergeny, które dzieli się na dwie grupy. Pierwszą grupą są alergeny naturalne, a drugą grupę stanowią alergeny występujące w dodatkach do żywności. Produkty te wywołują alergię bądź nietolerancję pokarmową (np. nietolerancja glutenu).