Podstawowy podział alergii:
Alergie pokarmowe
Alergie pokarmowe są jednymi z najczęściej występującymi alergiami u dzieci. Alergie te rozwijają się bardzo często już w wieku niemowlęcym, a objawiają się m.in. wymiotami, biegunką, zmianami skórnymi, łzawieniem oczu oraz przykrymi objawami związanymi z układem oddechowym (np. obrzękiem dróg oddechowych). Alergenów tego typu jest wiele, ale najczęściej występujące to mleko krowie, orzeszki ziemne, ryby, kurze jaja, pomidory, kakao, cytrusy. W ostatnich latach coraz więcej osób jest uczulonych także na różnorodne barwniki spożywcze oraz na dodatki do żywności typu glutaminian sodu.
Alergie kontaktowe
Kolejną grupę alergii stanowią alergie kontaktowe. Można tu sklasyfikować wszystkie nieprawidłowe reakcje błon śluzowych lub skóry na kontakt z danym alergenem. A alergeny mogą być różne – od sierści zwierząt, poprzez kosmetyki, na biżuterii kończąc. Alergenami mogą być także środki czystości i wszelkie detergenty używane do sprzątania domu.
Alergie iniekcyjne
Alergie iniekcyjne to alergie na różne leki. Są to bardzo niebezpieczne alergie, bowiem podanie leków, na które pacjent ma alergię, może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. A bardzo często o alergii świadczy dopiero wstrząs bądź inna reakcja alergiczna. Wśród alergii iniekcyjnych najczęściej występują alergie na środki przeciwbólowe ora alergie na antybiotyki.