chemia

Kupujemy produkty, które są smaczne, ale nie zawsze do końca zdrowe. W wielu z nich znajduje się chemia, czyli wszelkiego rodzaju sztuczne dodatki. Co znajdziemy w ulubionych płatkach, sosach czy parówkach? Na jakie składniki powinni uważać alergicy?

Mądre żywienie kontra chemia

Producenci żywności i marketingowcy są specjalistami z psychologii żywienia,. Wykorzystują takie zabiegi, które sprawiają, ze chętnie sięgamy po dane produkty. I tak w naszych koszykach a następnie żołądkach lądują olbrzymie ilości chemii. To co dobre, często jest sztucznie ulepszane. Niezwykły smak i aromat zawdzięczamy składnikom, z których działanie nie zdajemy sobie sprawy. Takie jedzenie podajemy również swoim dzieciom. Nic dziwnego, że coraz więcej wśród nich alergików czy niejadków. Ulegając wpływom pozbywamy się rozsądku, a ten podczas zakupów jest wręcz niezbędny.

Pyszna chemia – ketchup

Tradycyjny sos pomidorowy to znany i lubiany produkt. Jest dodatkiem do wielu dań. Chętnie jedzą go dorośli oraz ci najmłodsi. Najzdrowszy ketchup zrobimy samodzielnie, ale nie każdy ma czas, aby gotować pomidory i tworzyć domowy przecier. Który gotowy ketchup wybrać ze sklepowej półki? Ten odpowiedni produkt będzie zawierał pomidory, ocet i cukier. Ilość pomidorów powinna być jak największa. Naturalnym zagęszczaczem jest skrobia, więc nie musimy się obawiać, jeśli znajdziemy ją w składzie ketchupu. Konserwanty i sztuczne substancje zagęszczające umieszczone na etykiecie powinny wzbudzić nasz niepokój. Taki sos pomidorowy lepiej odstawmy na półkę.

Parówki – na co powinni uważać alergicy?

Parówki budzą wiele kontrowersji. W ich składzie znajdziemy mięso oddzielone mechanicznie, skóry, kości i tłuszcz. Ale w sklepach znajdziemy także takie produkty, który są bezpieczne i smaczne. Zdrowe parówki produkowane są z szynki. W składzie nie może być mięsa oddzielonego mechanicznie. Im więcej szybki, tym lepszy produkt. Fosforany, glutaminian sodu, nadmanganian potasu czy azotyn sody to absolutnie zakazane składniki. Szukajmy więc parówek z prawdziwego zdarzenia, a właściwie mięsa.

Płatki śniadaniowe a alergia

Dzieci uwielbiają płatki. W towarzystwie mleka są pałaszowane głównie na śniadanie. Niestety największą zmorą płatków jest cukier. To właśnie jemu zawdzięczamy ten niepowtarzalny smak. Oczywiście znajdziemy też płatki naturalne, bez dodatku cukru czy barwników. Owsiane czy pełnoziarniste muesli lub granola z naturalnymi suszonymi owocami będzie zdrowszym zamiennikiem czekoladowych chrupek śniadaniowych.

Dżem – co może uczulać?

mieso

Kanapka z dżemem to pożywne śniadanie dla dziecka i dorosłego. O ile dżem jest naturalny, wykonany z owoców a nie sztucznych barwników, aromatów i tony cukru. Czytając etykiety sprawdzajmy zawartość owoców. Im większa – tym bardziej wartościowy dżem. Unikajmy dużych ilości cukru i syropu glukozowo-fruktozowego.

Katarzyna Antos