pyłki

Pyłkowica to jedna z chorób alergicznych, którą wywołują pyłki. Które z nich są największym zagrożeniem dla alergika? Czym charakteryzuje się  ta choroba alergiczna?

Pyłkowica – choroba alergiczna

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek to pełna nazwa schorzenia jakim jest pyłkowica. Choroba jest wynikiem uczulenia na pyłki roślin, czyli męskie komórki rozrodcze, które wraz z powietrzem unoszą się wokół nas. Największe stężenie pyłków obserwujemy w porze wiosenno-letniej, w okresie kwitnienia. To trudny czas dla alergików, szczególnie narażonych na pyłki drzew, traw, kwiatów i zbóż. Ostatnia grupa alergenów jest najbardziej niebezpieczna. Pyłkowica może ujawnić się pomiędzy 10. a 20. rokiem życia. Bardzo rzadko występuje w późniejszych latach. Przebieg schorzenia może być zróżnicowany. Dolegliwości dotyczą zwykle oczu lub nosa.

Objawy pyłkowicy

Pyłkowica objawia się napadami kichania. Histamina uwalnia się z komórek tucznych, pobudzając nerwy, stąd reakcja nosa. Wdychając powietrze, pochłaniamy razem z nim alergeny, czyli wszystkie pyłki. Z układem oddechowym związany jest także pyłkowy nieżyt nosa czyli inaczej zwany katar sienny. Oprócz kichania pojawia się wtedy wodnista wydzielina. Nos swędzi i i odczuwany jest obrzęk jego błon śluzowych. Objawy mogą dotyczy także naszych oczu. Zapalenie spojówek na tle alergicznym to jedno z charakterystycznych dolegliwości pyłkowicy. Przekrwione spojówki, łzawienie oczu oraz obrzęk powiek to sygnały, mogące świadczyć o alergii. Przy podejrzeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek warto zwrócić uwagę na objawy astmatyczne takie jak napadowy, suchy kaszel. Astma pyłkowa może nasilić się w okresach największego stężenia pyłków w powietrzu. Dolegliwości nie omijają skóry alergika. U chorych może wystąpić pokrzywka czy zaostrzenie atopowego zapalenia skóry. Wśród przypadków pyłkowicy wyróżnia się także zespół alergii jamy ustnej. Ale ten z kolei pojawia się raczej u uczulonych na pyłki traw. Pieczenie, obrzęk warg i mrowienie to tylko niektóre z typowych oznak tej dolegliwości alergicznej. Na objawy ogólnoustrojowe a nawet ryzyko wstrząsu anafilaktycznego są narażeniu głównie chorzy na astmę oskrzelową.

Leczenie alergii na pyłki

pyłkowica

Jak przy pozostałych alergiach, także w diagnostyce pyłkowicy stosuje się testy skórne, testy IgE czy próby prowokacyjne. W ustaleniu przyczyny pomaga wywiad lekarski. Po diagnostyce w przychodni alergologicznej, lekarz zleca właściwą formę leczenia. Alergolog może zaproponować immunoterapię lub eliminację szkodliwego alergenu. Takie rozwiązanie pozwala na pozbycie się przyczyny choroby. Inną opcją jest leczenie objawowe. Leki przeciwhistaminowe czy przeciwanafilaktyczne pomagają zniwelować dokuczliwe objawy takie jak kichanie oraz świąd. Niekiedy można zastosować nawet leczenie chirurgiczne, które umożliwia poprawę drożności dróg oddechowych u uczulonych na pyłkowicę.

Alergicy wiedzą, że pyłki to jeden z najbardziej uciążliwych alergenów. Niestety w sezonie wiosenno-letnim trudno o uniknięcie kontaktu z pyłkami, unoszącymi się w powietrzu. Środki farmakologiczne lub odczulanie mogą złagodzić objawy alergii, sprawiając że uczuleni odetchną z większą ulgą.

Katarzyna Antos