Niekończące się bóle brzucha, wysypka skórna i ciągły płacz dziecka – to mogą być objawy uczulenia na mleko. Alergia na mleko występuje obecnie u ogromnej ilości dzieci i dorosłych. Co ją powoduje?
Alergia na mleko – współczesny problem
Alergia na mleko dotyka w większości dzieci. To właśnie maluchy wykazują nadwrażliwość na alergeny zawarte w mleku krowim i mleku matki. Nawet tak naturalny i wydawałoby się, że bezpieczny pokarm może uczulać. Ten rodzaj alergii objawia się zarówno na skórze jak i w układzie pokarmowym. Wysypka skórna, świąd, rumień czy biegunki lub wymioty to charakterystyczne objawy dla takiego uczulenia. Alergia na mleko może minąć wraz z wiekiem dziecka. Istnieje duża szansa, że maluch wyrośnie z niej po 3. roku życia. W przypadku stwierdzenia alergii na mleko zaleca się wprowadzenie diety eliminacyjnej. Dieta bezmleczna pozwala uniknąć niepokojących objawów alergii. U małych dzieci można zastąpić mleko matki czy krowie mieszankami zastępczymi.
Alergia na mleko – co ją powoduje?
Przyczyną alergii na mleko są białka. Zawarte w nim substancje są nieprawidłową odpowiedzią układu immunologiczne. Najważniejszym białkiem jest kazeina. Szacuje się, że nawet 60% alergików jest uczulonych na białko mleka. Kazeina może przyczynić się do wielu dolegliwości chorobowych takich jak problemy trawienne, wysypka skórna, zmęczenie czy zaburzenia koncentracji. Substancja jest obecna w mleku krowim, na które uczulonych jest najwięcej osób. Mleko roślinne także może uczulać. Białko roślinne, czyli składnik mleka sojowego lub kokosowego przez jednych jest przyswajane a prze innych wręcz odwrotnie. Uczuleni na mleko krowie mogą zastąpić je w mlekiem roślinnym, o ile ich organizm nie wykazuje reakcji na soję czy inne rośliny. Mleko matki także uczula. Tutaj sytuacja dotyczy pokarmów, spożywanych przez rodzicielkę. Alergeny z jedzenia przedostają się do pokarmu matki. Dziecko może mieć alergię na któryś z nich, co także będzie objawiać się reakcjami skórnymi i pokarmowymi.
Alergia na mleko – dieta eliminacyjna
Objawy alergii na mleko ustąpią, jeśli wprowadzimy dietę eliminacyjną. Mleko znajduje się we wszelkich produktach mlecznych takich jak jogurty, sery, kefiry czy rożnego rodzaju słodkości. Nawet w zupach czy sosach w proszku znajdziemy ten składnik. Wybierając produkty należy zwrócić uwagę na zawartość mleka. Sięgając po jedzenie bez szkodliwego alergenu nie musimy martwić się o objawy alergii na mleko. Uczulenie bywa dokuczliwe, a dieta nie należy do łatwych, jeśli jesteśmy miłośnikami nabiału. Na rynku znajdziemy jednak produkty, które nie zawierają uczulających białek, z powodzeniem możemy spróbować zastąpić nimi szkodliwe dla nas mleko.
Katarzyna Antos