Przez wieki pszenica i inne zboża podlegały wielu zabiegom ze strony człowieka, które miały służyć zwiększeniu plonów czy wyeliminowaniu szkodników. Spowodowało to zmiany pożądane przez hodowców, ale i takie, które sprawiają, że coraz więcej osób zapada na alergię na białko pszenicy.
Co ciekawe, najmniej zmodyfikowana, jedna z najstarszych odmian – pszenica orkisz nie uczula prawie wcale. Alergia na białko pszenicy mylona jest często z nietolerancją glutenu, a objawy – z celiakią. Nie jest to jednak to samo.
Problemy jelitowe
Najczęstszymi objawami uczulenia na białko są choroby jelit takie jak Colitis Ulcerosa (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) i choroba Leśniowskiego-Crohna (trudna do leczenia zapalna nieswoista choroba jelita).
Inne objawy to częstoskurcz lub zaburzenia rytm serca czy atopowe zapalenie skóry – najczęściej na twarzy, szyi, rękach lub nogach lub wysoka temperatura ciała.
Dieta
W przypadku uczulenia na białko pszenicy nieuniknione jest wykluczenie jej z jadłospisu. Zakazane są wszystkie produkty wypiekane jak chleb, ciastka, paluszki, płatki śniadaniowe, otręby, kiełki, makarony, grysik.
Jeśli w składzie jakiegokolwiek produktu znajdziemy skrobię roślinną albo modyfikowaną, białka roślinne, zarodki pszenne czy glutynę – bezwzględnie odłóżmy go na półkę.
Pszenicę jednak trzeba zastąpić innym produktem, który dostarczy naszemu organizmowi soli mineralnych i witamin, źródła energii.
Produkty bez pszenicy
Można już dziś kupić produkty niezawierające pszenicy i innych zakazanych w diecie składników.
Coraz popularniejsze też staje się samodzielne pieczenie chleba. Wydaje się, że to ciekawe rozwiązanie. Tym bardziej ,że pszenica wykazuje reakcje krzyżowe na alergeny innych zbóż: żyta, owsa, jęczmienia, kukurydzy czy ryżu. Lepiej więc wiedzieć z całą pewnością, z czego upieczony jest chleb, który jemy.
Jeśli masz nadwrażliwość pokarmową na pszenicę unikaj produktów spożywczych zawierających –
- mąkę grahamową i modyfikowaną mąkę spożywczą
- gluten
- fariny
- semolinę
- durum
- kuskus