Wiadomo też, że jeśli jedno z rodziców choruje na chorobę atopową to ryzyko wystąpienia jej u dziecka wynosi 30-50% (częściej, gdy AZS ma matka niż ojciec), gdy chorują oboje rodzice – 50-80%.
Czynnikami genetycznymi będą wszelkie zaburzenia układu odpornościowego (immunologiczne), prowadzące do przewlekłego stanu zapalnego skóry, uszkodzenia bariery naskórka prowadzące do suchości skóry oraz zaburzenia odpowiadające za zaostrzenia choroby pod wpływem stresu, wyższej pobudliwości nerwowej i częściowo za świąd skóry.
Przyczyny AZS – czynniki środowiskowe
One także odgrywają ważną rolę w ujawnianiu choroby i jej zaostrzeń i są to –
- alergeny pokarmowe
- alergeny z powietrza (głównie pyłki i roztocza, pleśnie i naskórek zwierząt)
- infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
- stres
- klimat
- czynniki drażniące.
Osoby ze skórą atopową mają problemy z funkcjami naskórka – jego uwodnieniem i pH. Skóra robi się wówczas blaszkowata i przesadnie reaguje na infekcje, alergeny, wełniane ubrania czy detergenty.
Występuje też silny związek pomiędzy stanem zapalnym skóry a układem nerwowym.
Rozwój AZS w organizmie
Suchość skóry i nieprawidłowa przepuszczalność bariery skórnej prowadzi najpierw do objawów AZS i zaostrzeń choroby, a to ułatwia przenikanie alergenów. Przewlekłe zapalenie skóry prowadzi do niszczenia tkanek i uwolnienia auto-antygenów – u ok. 60% chorych na AZS autoprzeciwciała występują przeciw białkom własnego naskórka i płytek krwi. Nasila się stan zapalny i po fazie reakcji na alergeny zewnętrzne (pyłki, kurz i pokarmowe) mamy reakcję na antygeny tkankowe i autoagresję, w tym białka bakteryjne i białka drożdżaków.
Reakcje te odgrywają rozmaite role, w zależności od wieku chorego. Od okresu niemowlęcego do dorosłości – przy alergii pokarmowej, ale także infekcjach bakteryjnych czy wirusowych, przy alergii na alergeny wziewne – od dzieciństwa już po okresie niemowlęcym do dorosłości.
Im lepiej rozpoznane zostaną zaburzenia immunologiczne tym skuteczniejsze będą nowo wprowadzane na rynek leki biologiczne, hamujące reakcję zapalną, bardziej skuteczna będzie immunoterapia i nowoczesna fototerapia.
AZS to podstępna choroba. U mojej koleżanki z pracy ujawniła się po czterdziestce…