Pojawiające się duszności i problemy z oddychaniem mogą być pierwszymi objawami astmy. Jakie są przyczyny astmy – co powoduje tę chorobę?
Astma to choroba, która może dotknąć każdego. Uciążliwy kaszel i duszności to tylko niektóre z jej objawów. U dzieci astma zaczyna się zwykle łagodniej niż u dorosłych. Z chorobą żyją znani podróżnicy i sportowcy. Mimo wszelkich objawów zdobywają najwyższe szczyty i złote medale na igrzyskach olimpijskich. Schorzenie dotyczy układu oddechowego, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z odpowiednim leczeniem, życie astmatyka wygląda zupełnie inaczej.
Przyczyny astmy – co powoduje tę chorobę?
Astma jest przewlekłą chorobą. Szczególnie trudno zdiagnozować ją u dzieci. Określenie przyczyn pozwala na znacznie skuteczniejsze leczenie i tym samym łatwiejsze życie. Powodem choroby mogą być geny. Czynniki genetyczne bardzo często odpowiadają za różne problemy zdrowotne. Dlatego lekarze zawsze pytają w wywiadzie o choroby występujące w rodzinie czy podobne objawy. Kolejną przyczyną może okazać się środowisko w którym żyjemy i pracujemy. Alergeny znajdujące się w powietrzu i pomieszczeniach bywają szkodliwe. Dym papierosowy i liczne zanieczyszczenia powietrza nie wpływają korzystnie na nasze drogi oddechowe, przez co mogą pojawiać się duszności. Bagatelizowane objawy, które wciąż nam towarzyszą, często są pierwszym stopniem rozwoju astmy. Istnieją zawody, które niosą ze sobą ryzyko tej choroby. Wśród nich wyróżniamy piekarza rolnika czy sprzątaczkę. Osoby, wykonujące taka pracę mają styczność z alergenami każdego dnia, co może skutkować astmą, najczęściej oskrzelową. Wtedy możemy mówić o chorobie zawodowej. Palenie papierosów także zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na astmę, również osób przebywających wśród dymu tytoniowego czy spalin samochodowych. Niektóre infekcje wirusowe są zaliczane do przyczyn astmy.
Astma – jak sobie z nią poradzić?
Lista wszystkich czynników wywołujących astmę jest bardzo długa. Leczenie polega na przyjmowaniu specjalnych leków. Przy astmie stosuje się farmakologiczne środki wziewne, które łagodzą objawy oraz pomagają w przypadku nagłych ataków choroby. W celu uniknięcia rozwoju choroby, najlepiej unikać wszelkich czynników zagrażających naszym drogom oddechowym. Jest to trudne, ponieważ nie na wszystko mamy wpływ. Eliminujmy więc te, które jesteśmy w stanie. Dbajmy o zdrowie swoje i bliskich nam osób.