IgE

W temacie alergii pojawia się wiele terminów medycznych i nazw związków, których znaczenie nie dla wszystkich jest zrozumiałe. W surowicy krwi mogą pojawić się przeciwciała IgE. Czy oznaczają alergię?

Przeciwciała IgE

Przeciwciała IgE to immunoglobuliny typu E. Związki są wytwarzane przez organizm, a właściwie przez komórki plazmatyczne, należące do układu immunologicznego. Zadaniem przeciwciał jest ochrona organizmu przed zagrożeniami, pochodzącymi z zewnątrz komórek. Procesy zachodzące w organizmie pozwalają na działanie immunoglobulin, polegające na unicestwieniu pojawiającego się zagrożenia. Przeciwciała IgE są ważnymi komórkami, ponieważ chronią nas przez chorobami, których przyczyną są pasożyty. IgE pobudzają elementy białych krwinek do większego wydzielania histaminy, co ma wiele wspólnego z mechanizmem alergii. Histamina jest bowiem odpowiedzialna za szybszą reakcję alergiczną.

Przeciwciała IgE w surowicy krwi – czy to alergia?

przeciwciała IgE w surowicy krwiPrzeciwciała IgE są komórkami, obecnymi w surowicy krwi. Występują naturalnie w naszym organizmie. Dlaczego więc wykonuje się badania IgE przy podejrzeniu alergii? Chodzi o liczbę obecnych komórek w krwi. Im większe ich stężenie, tym większe prawdopodobieństwo alergii. Każdy wiek pacjenta określają normy stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi. Podwyższenie tych norm może świadczyć o alergii. Zwiększone stężenie całkowite IgE można zaobserwować u osób chorych na astmę, pyłkowicę, atopowe zapalenie skóry. Wyniki badania mogą być wyższe, w okresach nasilenia się zmian alergicznych. Jednak samo badanie stężenia przeciwciał nie jest podstawą do stwierdzenia alergii. U większości pacjentów, nawet alergików, obraz może pozostawać w normie, mimo obecnych objawów alergii. Dlatego alergolodzy zalecają  inne badania i testy alergiczne, które w dokładniejszy sposób pokazują problem alergii. Uczulenie możemy podejrzewać, przy stężeniu przekraczającym 0, 0003 g/l, co nie oznacza, że jest to podstawa w diagnostyce alergii.

Katarzyna Antos