Mianem astmy określamy napady duszności, do których dochodzi w wyniku skurczu oskrzeli. Tej chorobie zazwyczaj towarzyszy naciek zapalny ścian oskrzeli i nadprodukcja wydzieliny śluzowej. Czasem wyżej wspomniane dolegliwości występują w niewielkim nasileniu i tym samym nie utrudniają normalnego funkcjonowania.
Indywidualny przebieg astmy
Zdarza się, iż duszności trwają krótko i znikają samoistnie. Niestety, często utrzymują się miesiącami i ustępują dopiero wówczas, gdy chory zażywa odpowiednie leki. Warto pamiętać, iż medykamenty nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. W skrajnych przypadkach ataki duszności pojawiają się codziennie, mimo iż pacjent regularnie sięga po leki.
Rzęski oskrzeli – zmiany patologiczne
Rzęski oskrzeli w pewnym sensie przypominają pole porośnięte przez zboża. Letnim burzom często towarzyszy silny wiatr, który niszczy uprawy. Oskrzela, chorego na astmę, można porównać do plantacji pszenicy po przejściu nawałnicy. W niektórych miejscach na próżno szukać rzęsek.
Przebieg astmy
Astma rozwija się stopniowo. Początkowo dochodzi do uszkodzenia nabłonka i obrzęku. Równolegle pojawia się uciążliwy kaszel. Wskutek uszkodzenia komórek nabłonka oskrzeli w organizmie wzrasta stężenie substancji chemotaktycznych, które przyciągają inne komórki. Te komórki (limfocyty, leukocyty i eozynofile) przyczyniają się do powstania nacieku zapalnego. Jeśli choroba nie zostanie w porę zdiagnozowana, może dojść do nadreaktywności oskrzeli.