Atopia to znana choroba skóry, której objawy mogą być bardzo dokuczliwe. Aby rozpoznać schorzenie poznaj przyczyny atopowego zapalenia skóry.
Atopowe zapalenie skóry
Styczność z atopowym zapaleniem skóry mają nie tylko dorośli ale także dzieci. Maluchy coraz częściej miewają problemy skórne, także na tle alergicznym. Atopia może wystąpić na każdym etapie życia. Choroba jest uciążliwa a jej objawy mogą okazać się bolesne. Uciążliwy świąd, ciągłe podrażnienie skóry i jej stan zapalny to nieprzyjemne sygnały choroby. Lekarze wciąż szukają najlepszych sposobów jej leczenia i przyczyn występowania.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą być różne. Wśród najczęstszych wyróżniają się predyspozycje genetyczne. Przy zdrowych rodzicach, prawdopodobieństwo zachorowania na atopowe zapalenie skóry jest niskie. W sytuacji odwrotnej, ryzyko zwiększa się nawet do 80 % przy obojgu chorych rodziców.
U bliźniąt jednojajowych współczynnik ten jest równie wysoki, wynosi ok. 70% przy czym u dwujajowych tylko 20 %. Na chorobę ma także wpływ środowisko. To gdzie i jak żyjemy oddziałuje na nasze zdrowie, również skórę. Panujące warunki klimatyczne oraz wszelkie zanieczyszczenia działają niekorzystnie na barierę lipidową skóry. Dużo zależy również od temperatury powietrza, wilgotności czy kosmetyków których używamy oraz spożywanych pokarmów.
Zanieczyszczenia środowiska szkodzą naszemu układowi immunologicznemu, przez co jesteśmy bardziej narażeni na alergeny i powstanie azs. Powodem choroby może być także stres.
Nadmierne zdenerwowanie, życie w ciągłym biegu odbija się na stanie zdrowia. Powtarzające się stresujące sytuacje mogą skutkować problemami skórnymi, nawet tak poważnymi jak atopowe zapalenie skóry. Do przyczyn zaliczane są alergie. Atopowe zapalenie skóry może mieć podłoże alergiczne, szczególnie jeśli mieszkamy w rejonie, gdzie stężenie alergenów jest dość wysokie bądź mamy z nimi ciągły kontakt. Szczególnie narażone są osoby, które wykonują takie zawody jak fryzjer czy piekarza. Wtedy alergia kontaktowa może przerodzić się w atopię.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry są zróżnicowane. Choć dużą rolę odgrywają geny dziedziczone po rodzicach, równie istotne jest to gdzie mieszkamy i pracujemy. Właściwe rozpoznanie powodów choroby umożliwia skuteczniejsze jej leczenie, dlatego warto szukać przyczyn i leczyć je odpowiednimi metodami.
Katarzyna Antos