Objawy alergii i przeziębienia w dużej mierze pokrywają się, obu przypadłościom towarzyszą katar, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu i ból gardła. W związku z tym postawienie właściwej diagnozy przysparza problemów nawet niektórym lekarzom.
Czym różni się przeziębienie od alergii?
W przypadku przeziębienia mamy do czynienia z infekcją wirusową, które może być wywołana przez różne patogeny. Na szczęście organizm nie jest bezradny w walce z drobnoustrojami i gdy któryś z nich przedostanie się do ustroju, zostaje uruchomiona kaskada reakcji. Wirusy wywołujące przeziębienie i grypę przenoszone są drogą kropelkowo, w praktyce oznacza to, że gdy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, możemy zachorować. Natomiast alergia ma związek z dysfunkcją układu immunologicznego, system odpornościowy nie potrafi prawidłowo ocenić zagrożenia i w rezultacie przystępuje do zwalczania niegroźnych substancji takich jak pyłki, sierść czy kurz. W związku z tym, iż organizm nie rozróżnia roztoczy od bakterii chorobotwórczych, uwalnia związki chemiczne, które przyczyniają się do wystąpienia obrzęku błony śluzowej nosa. W następstwie opisanych zdarzeń alergik zaczyna kaszleć i kichać. W odróżnieniu od przeziębienia czy grypy alergią nie można się zarazić.
Jak rozpoznać katar sienny?
Gdy borykasz się z przeziębieniem, dokuczliwe dolegliwości ustępują po tygodniu, natomiast katar alergiczny utrzymuje się zdecydowanie dłużej i znika dopiero wtedy, gdy nie masz kontaktu z alergenem. Ponadto infekcjom o podłożu wirusowym towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy, w ten sposób organizm broni się przed patogenami. W przypadku odpowiedzi alergicznej nie obserwuje się podwyższenia temperatury ciała. Zastanawiasz się, czy dokuczliwy katar ma związek z uczuleniem na pyłki? Przyjrzyj się konsystencji wydzieliny. U osób przeziębionych katar jest wyraźnie gęstszy i bardziej żółtawy niż u alergików.
Jeśli podejrzewasz, że za dokuczliwymi dolegliwościami kryje się alergia, skonsultuj się ze specjalistą. Testy pozwolą ci ustalić źródło problemów, dzięki nim dowiesz się, czego powinieneś unikać, aby ustąpiły objawy takie jak katar, kaszel czy zapalenie spojówek. W związku z tym, iż alergie sezonowe są trudnym przeciwnikiem, trudno uchronić się przed pyłkami, które wraz z wiatrem przenoszą się na znaczne odległości, leki antyhistaminowe odgrywają niezwykle istotną rolę w łagodzeniu objawów choroby.
Irmina