Zmiany skórne mogą przybrać formę swędzących bąbli. Pokrzywka, czyli w języku łacińskim urticaria jest jedną z częstych dolegliwości skórnych, występujących przy alergii. Jakie są jej przyczyny i na czym polega jej leczenie?
Pokrzywka
Pokrzywka może mieć różny obraz kliniczny. To objaw wielu alergii, zwłaszcza skórnych. Charakteryzuje się obrzękiem skóry, na której pojawiają się bąble. Może towarzyszyć im świąd oraz pieczenie. Oznaki są efektem rozszerzania się naczyń krwionośnych. Dolegliwości przypominają oparzenie liśćmi pokrzywy, stąd nazwa schorzenia, czyli pokrzywka. Bąble mogą pojawić się na całym ciele lub tylko w obrębie niektórych obszarów skóry jak dekolt, plecy czy ramiona. Pokrzywka jest jednym z głównych objawów atopowego zapalenia skóry.
Pokrzywka, czyli urticaria – przyczyny
Urticaria może pojawić się na skórze z powodu kontaktu z uczulającą substancją. Układ immunologiczny może także na ciele objawić reakcje alergiczne. Pokrzywka jest objawem uczulenia na środki farmakologiczne takie jak antybiotyki, znieczulenia czy penicylinę. Równie dobrze może wystąpić jako reakcja alergiczna na mleko krowie, kosmetyki, konserwanty czy wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Zdecydowanie rzadziej, jej przyczyną są alergeny wziewne.
Leczenie pokrzywki
Pokrzywka może zniknąć samoistnie. Zazwyczaj utrzymuje się na skórze około 72 godzin. Jednak, gdy objawy obserwujemy przez dłuższy czas, mowa o formie przewlekłej. W leczeniu pokrzywki wykorzystuje się głównie leki przeciwhistaminowe. W ostrych stanach chorobowych można podać kortykosteroidy lub inne leki przeciwzapalne. Pokrzywka może być jednym z objawów wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas skuteczną pomoc przynosi podanie epinefryny. Nie należy bagatelizować pokrzywki, jeśli pojawia się zawsze po kontakcie z danym alergenem lub ma postać przewlekłą. Pacjenci powinni unikać szkodliwych substancji, wywołujących dolegliwości skórne oraz sytuacji stresowych, które mogą nasilić objawy.
Katarzyna Antos