Podsumowanie projektu będzie stanowić książka – praktyczny przewodnik dotyczący atopowego zapalenia skóry u dzieci, dostępna w Fundacji Alabaster i Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jednym z jej elementów będą przepisy na obiad dla alergików, wyłonione w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.
Na sobotnim spotkaniu rodzice mieli możliwość porozmawiać z lek. med. Lidią Ruszkowską – dermatologiem, lek. med. Jolanta Wacławek – pediatrą z Instytutu Matki i Dziecka oraz mgr Katarzyna Wyrzykowska – psychoterapeutką. Jak zwykle, rodzice przedyskutowali ze specjalistami wiele ważnych dla nich tematów. W związku z obecnością dermatologa na spotkaniu, sporo pytań odnosiło się do pielęgnacji skóry i stosowania różnego rodzaju preparatów do jej leczenia i pielęgnacji.
Lekarze o pielęgnacji skóry dzieci z AZS
Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Przy doborze emolientu należy sprawdzać, czy nie podrażnia on skóry i czy powoduje poprawę jej stanu. Sztandarowym preparatem do natłuszczania jest maść cholesterolowa, najtłustsze podłoże na rynku, którego skóra może nie lubić. Pediatrzy często przepisują maść robioną właśnie z cholesterolem, dodając tam witaminę A.
Jednak nieumiejętne dobranie dawki tej witaminy może wtórnie toksycznie uszkodzić skórę. Maści robione mogą zawierać także hydrokortyzon, preparat sterydowy. Zawsze należy dopytać, czy lekarz przepisuje steryd i zażądać schematu leczenia – ile dni mogę smarować dwa razy dziennie, ile raz dziennie, czy mogę używać go w podtrzymywaniu dobrego stanu skóry. – podkreśliła Lidia Ruszkowska, dermatolog.
W przypadku leczenia skóry dziecka maściami robionymi, których skład jest ustalany indywidualnie przez lekarza, pamiętajmy o tym, żeby w przypadku wizyty u innego lekarza przynosić karteczki z apteki z informacją, jakie składniki i w jakich proporcjach zawierały.