Oczywiście nikogo nie zachęcamy, by leczył się sam, nadzór lekarza jest konieczny – przede wszystkim dlatego, że farmaceutyki wchodzą w reakcje ze sobą, a także reagują ze składnikami naszej diety.
Leki antyalergiczne
różnią się składem – nie tylko substancją czynną, ale składnikami wspierającymi. Leki bez recepty (over-the-counter czyli OTC) to na ogół preparaty, których działanie ogranicza się do łagodzenia objawów – świądu skóry, pieczenia oczu czy kichania (np. wapno z witaminami) lub te, które blokują receptory histaminowe odpowiedzialne za pierwszą reakcję alergiczną (jak Allertec, Alerzina).
Warto wiedzieć, w jakim czasie przyjmowana przez nas substancja czynna w leku osiąga maksymalne stężenie we krwi i jak jest wydalana.
Antyhistaminy
Bez recepty możemy nabyć leki zawierające dwa rodzaje substancji przeciwhistaminowych – cetyryzynę (Zyrtec i pochodne) oraz loratadynę (Claritine i pokrewne na jego bazie).
Cetyryzyna u ok. 20% pacjentów może wywoływać objawy sedacji – uspokojenie i senność i upośledzać koordynację ruchową. Loratadyna nie ma takich przeciwwskazań, dlatego jest zalecana kierowcom.
Przy problemach z pyłkami
Samo leczenie nie jest wystarczające – niezbędna jest też profilaktyka jak zmiana ubrania po powrocie do domu, prysznic, oczyszczenie oczu płynem fizjologicznym, unikanie jazdy na rowerze czy motorze, by nie zaostrzać objawów.