Latem spożywamy znacznie więcej owoców. Mamy do nich łatwiejszy dostęp, więc nic dziwnego, że zajadamy się malinami,morelami czy jagodami. Owoce sezonowe są pyszne i zdrowe, a przynajmniej mamy takie przekonanie. W praktyce, sytuacja klaruje się nieco inaczej. Czy owoce nie zawsze są zdrowe dla dzieci?
Źródło cukru
Uwielbiamy owoce głównie za to, że są słodkie. Cukry spożywane w nadmiarze nie służą naszemu zdrowiu, przede wszystkim wadze. Fruktoza, sacharoza czy glukoza to cukry, obecne w lubianych przez nasze dzieci owocach. Im więcej cukrów w naszym organizmie, tym łatwiej o rozwój grzybów i pasożytów. I choć piramida żywienia wskazuje na duże dzienne spożycie owoców, zdecydowanie więcej powinniśmy jeść surowych warzyw. Nadmiar cukru może prowadzić do cukrzycy oraz nadwagi, co jest dużym problemem wśród najmłodszych. Oprócz dużej zawartości tego związku, niektóre owoce są bardzo kaloryczne, chociażby uwielbiane przez dzieci banany. Nie dość, że są słodkie, to jeszcze wysokokaloryczne.
Alergia na owoce
Alergie pokarmowe to spory problem, który dotyczy także dzieci. Owoce zawierają alergeny, więc mogą uczulać nasze pociechy. Dlatego tak ważne jest ich stopniowe wprowadzanie do diety i obserwacja reakcji organizmu. Do popularnych owoców, które mogą uczulać, zaliczamy truskawki czy owoce cytrusowe. Ich spożycie może zakończyć się reakcjami alergicznymi, ze strony układu pokarmowego, oddechowego czy skóry. W przypadku dzieci ze skłonnością do alergii, zawsze warto wykonać testy alergiczne. Dodawanie kolejnych owoców do diety malucha powinno odbywać się pod obserwacją rodzica. Należy uważać szczególnie na owoce egzotyczne, które także są źródłem alergenów. Nawet nasze rodzime owoce jak śliwki czy czereśnie, w zbyt dużych ilościach mogą wywołać dolegliwości pokarmowe, jak biegunki,nudności czy wymioty.
Szkodliwe dla zębów dzieci
Mleczne zęby są narażone na działanie wszelkich czynników, takich jak cukry i kwasy organiczne, znajdujące się w owocach. Oddziałują na szkliwo, zmiękczając je, co prowadzi do różnych ubytków a nawet próchnicy. Szczególnie szkodliwe są soki owocowe, których nie należy podawać dzieciom przed snem. Zdecydowanie zdrowsza będzie woda.
Dieta dziecka
Owoce powinny stanowić ważny element w diecie dziecka. O ich szkodliwości mówimy wtedy, gdy zawierają duże ilości cukru i są spożywane w nadmiarze. Przy racjonalnej diecie, owoce dostarczą dziecku wielu cennych witamin, kwasów organicznych i soli mineralnych. Dzięki nim układ trawienny lepiej pracuje, a maluchy mają większy apetyt. Eksperci do spraw żywienia dzieci polecają jedzenie jabłek, których błonnik korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Jabłka doskonale wspierają umiejętność gryzienia. Przed ukończeniem 1. roku życia dziecka, owoce podajemy w formie musów, soków lub przecierów.
Pyszne owoce są składnikiem zdrowej diety, ale jako odpowiedzialni rodzice, nie możemy przesadzać z ich ilością w codziennej diecie dziecka. Dawkujmy naturalną formę witamin rozsądnie, podając te owoce, które mają najwięcej cennych witamin i innych składników odżywczych.
Katarzyna Antos