Ból zatok bywa bardzo uporczywy. Kto choć raz miał z nim problem, ten wie jak duży dyskomfort dają zatkane zatoki przynosowe. Oczyszczanie zatok to jeden ze sposobów radzenia sobie z problemem, a co najważniejsze, możemy wypróbować go w domu.
Problem zatkanych zatok
Zatoki pełnią różne funkcji, choć co do ich roli, zdania naukowców są podzielone. Już w życiu płodowym, u dziecka rozwijają się zatoki. Zlokalizowane są w trzech miejscach – koło nosa, szczęki i czoła. Razem tworzą tzw. zatoki przynosowe. Zatoki to przestrzenie pneumatyczne, które łączą się z jamą nosową. Przy zatkanych zatokach, trudniej nam się oddycha. Pojawia się także charakterystyczny ból zatok, nasilający się przy pochylaniu. Zatkane zatoki to problem wielu osób. Zanim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, poznajmy domowe metody oczyszczania zatok, do wykorzystania u dzieci i osób dorosłych.
Inhalacje
Inhalacje to tradycyjna metoda terapii wziewnej. Znamy ją od pokoleń. Lek w postaci rozproszonych cząsteczek bezpośrednio przedostaje się do dróg oddechowych. Olejki, zioła czy sól to najpopularniejsze składniki inhalacji. I wcale nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy miska lub garnek z gorącą wodą i ręcznik. Do wody dodajemy kilka kropel olejku. Gotowe preparaty znajdziemy w aptece. Na głowę kładziemy ręcznik i oddychamy pełną piersią. Wdychanie ziołowych oparów pomaga rozrzedzić wydzielinę i oczyścić zatoki. Dzięki regularnym inhalacjom poczujemy się lepiej i szybciej pozbędziemy się problemu. Kilkunastominutowe sesje, wykonywane kilka razy dziennie, powinny po tygodniu dać efekty takiego leczenia zatok.
Irygacja
Już sama nazwa może brzmieć nieco przerażająco. Jednak irygacja jest dobrą metodą oczyszczania zatok. To nic innego, jak ich płukanie. Nie należy do przyjemnych czynności, ale działa i to natychmiastowo. Poprzez irygację szybko pozbędziemy się wydzieliny i bólu. Odetchniemy z ulgą. Do płukania zatok stosuje się sól morską, fizjologiczną lub wodę destylowaną. W aptece dostępne są specjalne butelki do irygacji zatok, choć tradycyjna gruszka dla dzieci, także spełni rolę irygatora. Zatoki płuczemy przez kilka minut. W przypadku profesjonalnego sprzętu, wcześniej dokładnie przeczytajmy instrukcje obsługi.
Maść rozgrzewająca
Na rynku dostępne są specjalne preparaty, w formie maści rozgrzewających, które pomagają na problemy dróg oddechowych. Rozgrzewają i wydzielają aromaty, które oczyszczają zatoki. Eukaliptus, rozmaryn czy kamfora to charakterystyczne składniki takich maści. Aplikujemy je na czoło i skronie, a następnie zawijamy chustą. Rozgrzewający kompres najlepiej przygotować na noc. Udrożni zatoki i na pewno pozwoli nam spokojnie zasnąć.
Katarzyna Antos