Buty to nie tylko ważny element naszego stroju, ale przede wszystkim jego niezbędna część. Zdarza się jednak, że nieodpowiednio dobrane obuwie może nas uczulić. Warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednie obuwie dla alergika.
Czym właściwie jest alergia „na buty” i jak się objawia?
Tak naprawdę nie jest to alergia na każdy rodzaj obuwia. Wszystkiemu winne jest uczulenie na dwa składniki biorące udział w procesie powstawania obuwia: chrom i nikiel. Sama alergia objawia się wysypką, obrzękiem stóp, a nawet egzemą. Występuje zazwyczaj wtedy, gdy nosimy obuwie ze skóry bądź takie z chromowanymi dodatkami. Bardzo często dotyka osoby, które w codziennej pracy mają styczność z tymi pierwiastkami, choć dopada także tych, którzy niewiele mają wspólnego z pracą w sektorze budowlanym czy chemicznym. Ważne jest aby odpowiednio zdiagnozować schorzenie i zastosować się do poniższych wskazówek. Alergia ta zwykle towarzyszy całe życie, warto zatem wziąć sobie do serca rady, które mogą ułatwić życie.
Wybieramy obuwie dla alergika
- Sprawdzaj materiały z jakich wykonane jest obuwie.
Jeśli nie jesteśmy pewni z jakiego materiału jest wykonany but, który chcemy kupić, lepiej zrobimy pytając o to sprzedawcę. Ważne jest aby znać skład i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji alergicznych.
- Zwracaj uwagę na to jakie obuwie kupujesz.
Przede wszystkim unikaj butów skórzanych. A jeśli już to robisz, zwróć uwagę aby były zrobione z użyciem syntetycznych fenoli lub substancji roślinnych. Zdecydowanie najlepsze w tym przypadku będą buty wyprodukowane z gumy, materiałów syntetycznych lub tkanin. Przykładem mogą być różnego rodzaju tenisówki, trampki, obuwie sportowe oraz buty szyte z ekologicznych tkanin.
- Nie wkładaj bosej stopy do buta.
Zawsze miej na nogach skarpetki, najlepiej z materiałów takich jak bawełna. A jeśli posiadasz obuwie skórzane, zadbaj aby skarpeta była wystarczająco gruba, aby skóra nie była narażona na kontakt z butem.
Alergia kontaktowa – co dalej?
Prostą metodą na potwierdzenie alergii jest zrobienie płatkowych testów skórnych. Nie zawsze jednak bywa to łatwe ze względu na obecność chromu w obróbce sporej liczby produktów. Jeśli jednak mamy wysypkę właśnie na stopach, prawie na pewno jest to wynikiem uczulenia na chrom zawarty w obuwiu.
Silvana Ablass