W temacie celiakii prym wiedzie gluten. Okazuje się jednak, że nie tylko białko zbóż odgrywa tu ważną rolę. W celiakii może bowiem pojawić się nietolerancja laktozy.
Obecność laktozy
Laktoza to nic innego jak cukier mleczny. Znajdziemy go w produktach mlecznych. Do jego trawienia niezbędna jest laktaza, czyli enzym rozkładający laktozę na cukry proste. Laktoza jest najbardziej aktywna w wieku niemowlęcym. Jej działanie zmniejsza się wraz wiekiem.
Nietolerancja laktozy
U wielu osób, aktywność laktazy jest bardzo mała. Efektem takiego działania może być nietolerancja laktozy. Obecnie duża część populacji ma problem z enzymem, odpowiedzialnym za rozkład laktozy. Często stwierdza się genetyczną chorobę, dotyczącą laktozy oraz jej objawy kliniczne.
Nietolerancja laktozy w celiakii
Celiakia prowadzi co zmian, które zachodzą w naszym układzie trawiennym. Przy chorobie dochodzi do zaniku kosmków jelitowych. Niszczy je gluten, czyli białko obecne w zbożach takich jak pszenica czy żyto. Efektem jego działania jest niedobór enzymów trawiennych. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej laktaza. Wtedy możemy mówić o wtórnej nietolerancji laktozy. Brak enzymów nie pozwala na trawienie cukru, co może wywoływać niepokojące objawy. Nietolerancja laktozy w celiakii wymusza zastosowanie diety bezglutenowej i bezlaktozowej. Jednak przy regularnym stosowaniu diety, istnieje szansa na przywrócenie kosmków jelitowych i ponowną pracę enzymów trawiennych. Po wprowadzeniu diety, można po okresie około 3 miesięcy spróbować ponownie produktów mlecznych.
Objawy nietolerancji laktozy
Objawy nietolerancji laktozy zwykle pojawiają się do 30 minut od spożycia produktu mlecznego. Im więcej zjemy pokarmu zawierającego laktozę, tym większe ryzyko reakcji organizmu. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości zaliczamy biegunki, nudności, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha. Najwięcej laktozy zawiera mleko i to właśnie ono jest częstą przyczyną nasilonych objawów nietolerancji. Lekarz może zlecić wyeliminowanie z diety tylko mleka. Obecnie znajdziemy w sklepach produkty mleczne, pozbawione laktozy. Na rynku dostępne są także tabletki, zawierające laktazę, które umożliwiają spożywanie mleka i jego przetworów.
Katarzyna Antos