Alergie towarzyszą wielu osobom, znacząco pogarszając komfort życia i codziennego funkcjonowanie. Na rynku dostępne są leki na alergie bez recepty. Co takie zawierają i czy warto je stosować?
Leki na alergię bez recepty
Leki na alergię, które bez problemu dostaniemy w aptece przybierają postać kropli, tabletek, maści czy różnych innych środków. Antyalergiczne preparaty są produkowane w ogromnych ilościach. Łatwo dostępne leki tylko zachęcają, aby je kupić i zastosować. Tego typu środki jedynie niwelują objawy alergii. Nigdy nie usuną jej przyczyny. Uciążliwy katar czy duszności zostaną po ich zażyciu zmniejszone, ale po jakimś czasie powrócą. Leki mogą działać tylko chwilowo, dając ulgę w uczuleniach. Wyróżniamy kilka rodzajów leków na alergię. Przede wszystkim są to leki antyhistaminowe, czyli substancje hamujące działanie histaminy, uaktywniającej się podczas reakcji alergicznych.
Leki obkurczające naczynia krwionośne
Alergicy, którym często towarzyszy uporczywy katar czy duszności doskonale wiedzą, jak trudno się z nimi funkcjonuje. Leki obkurczające naczynia krwionośne zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i gardła. Ksylometazolina, antazolina, nafazolina czy pseudoefedryna to tylko niektóre ze składników, obecnych w tego typu farmaceutykach. Substancje rozszerzają oskrzela i poprawiają oddech. Nie można jednak przesadzać z ilością podawanych leków, ponieważ ich zbyt duża dawka może wywołać działanie niepożądane. Tego typu leki najczęściej występują w formie leków wziewnych, kropli donosowych czy tabletek.
Maści i żele z hydrokortyzonem
Maści i żele zawierające hydrokortyzon łagodzą dolegliwości skórne takie jak wysypka, wyprysk skórny, obrzęk czy rumień. Mogą być stosowane po ukąszeniach owadów czy przy reakcji na kosmetyki i inne związki chemiczne. Takie środki działają miejscowo, łagodząc obrzęk skórny i powstałe podrażnienia. Warto zabrać maść lub żel z hydrokortyzonem na wyjazd za miasto czy wakacyjny urlop, ponieważ nagłe reakcje skórne mogą pojawić się w wyniku użądleń czy kontaktu z roślinami.
Suplementy na alergię
Suplementy na alergię są polecane osobom uczulonym na pyłki traw i roztocza kurzu. Alergicy mogą przyjmować je profilaktycznie, jako element wspomagający dietę. Takie wyciągi roślinne jak olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, wyciąg z szałwii lekarskiej czy ziele pokrzywy wzmocnią działanie układu immunologicznego. Nie zniwelują objawów alergii, ale zwiększą ochronę organizmu, co jest ważne w przypadku walki z alergenami.
Katarzyna Antos