leczenie-przewleklej-obturacyjnej-choroby-pluc

Są choroby, z których można nie zdawać sobie sprawy. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z nich. Gdy w końcu zostanie zdiagnozowana nie można zapomnieć o leczeniu, skutecznie poprawiającym stan chorego.  Jak wygląda leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

 

Czym jest obturacyjna choroba płuc?

Przewlekłe obstrukcyjne zapalenie płuc, w skrócie POChP, jest chorobą, na którą obecnie może cierpieć ponad 2 miliony Polaków. Jednak najgorszy jest fakt, że wielu z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Podstawowym problemem związanym z chorobą jest ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wynika to ze zwężenia się średnicy dróg oddechowych. Wypchnięcie powietrza z płuc okazuje się trudnym wyzwaniem, lecz także nabranie powietrza może być problemem. Tym samym choroba wiąże się z mniejszym dotlenieniem organizmu, słabym tolerowaniem wysiłku, często występującą zadyszką, nawet podczas niewielkiego wysiłku, np. wejścia na drugie piętro. Pojawia się ucisk w klatce piersiowej, a także świszczący oddech, słyszany nie tylko dla innych, ale również dla chorego. Jednocześnie płuca znacznie słabiej odpowiadają na szkodliwe związki chemiczne, gazy lub pyły, co może być niebezpieczne i prowadzić do szybszego rozwoju choroby. Leczenie jest podwójnie ważne, gdyż nie ma możliwości całkowitego wyleczenia schorzenia, można jedynie spowolnić jego rozwój.

Koniec z paleniem

Jedną z głównych przyczyn wystąpienia przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc jest nałogowe palenie. W związku z tym, kiedy pojawiają się problemy z oddechem i zostaje zdiagnozowane schorzenie, konieczne jest bezwzględne rozstanie z papierosami. Nie można tylko się ograniczyć, palić jednego dziennie lub okazyjnie. Każdy papieros przyczynia się do rozwoju choroby i zatykania tzw. światła dróg oddechowych, utrudniając tym samym oddychanie. Niezbędne jest również unikanie miejsc zadymionych, ponieważ zostanie biernym palaczem ma tak samo niekorzystne konsekwencje.

 leczenie-POChP

Farmakologia i obstrukcyjna choroba płuc

W leczeniu choroby bardzo pomocna jest farmakologia. Zazwyczaj stosuje się leki, które rozszerzają oskrzela. Do tej grupy należą  leki przeciwcholinergiczne, metyloksantyny oraz B2-mimetyki. Lekarstwa są dobierane odpowiednio do stadium choroby i od tego zależy również ich stosowanie regularne lub doraźne, gdy zachodzi pilna potrzeba. Ważne jest także zadbanie o dopasowanie leków pod kątem bezpieczeństwa pacjenta. Jeżeli choruje on na choroby układu krążenia albo inne poważne schorzenia, dobór leków musi być podwójnie dokładny.

Obecnie, zamiast tabletek, często stosuje się leki wziewne, podawane w czasie inhalacji. Dają dobre rezultaty, a co najważniejsze, nie wpływają negatywnie na resztę organizmu.

Dobra dieta i ruch – leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Leczenie nie będzie dostatecznie skuteczne, jeśli nie połączy się farmakologii z dobrą dietą oraz aktywnością fizyczną. W przypadku osób chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie można mówić o uprawianiu sportu zawodowego i forsującego, jednak dobrze sprawdzają się codzienne spacery oraz ćwiczenia oddechowe polecone przez lekarza prowadzącego.

Tak samo ważna dla zdrowia jest dieta. Powinna być bogata w wapń, potas, witaminę C, białko. Dbając o dostarczanie wapnia trzeba rozważyć inne źródła niż nabiał. Zwiększa on wydzielenie śluzu, który może dodatkowo blokować dostęp powietrza do organizmu. Istotne jest również pijanie ziołowych herbat oraz wody niegazowanej i wykluczenie z codziennego jadłospisu soli, napojów gazowanych, kapusty, roślin strączkowych oraz kalafiora, czyli produktów, które powodują gazy w jelitach.

Prawidłowa dieta i ruch pomogą zachować lepszą odporność i uchronią przed infekcjami, które mogłyby przyśpieszyć rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Karolina Skrzek