Kot to zwierzę, które ma najbardziej „intymny” kontakt z właścicielem. Koty dużo czasu spędzają w mieszkaniu, wygrzewają się na łóżkach lub kanapach i siadają na kolanach domowników.
Kot uczula też o wiele częściej niż inne zwierzęta. Alergia na naskórek czy sierść kota występuje o wiele częściej niż np. na sierść psa.
Kot czyli co wywołuje reakcje alergiczne?
Nie tylko obcowanie z kotem wpływa źle na alergika. U osób uczulonych, negatywne reakcje wywołać może sam kontakt z osobą, która ma styczność ze zwierzęciem, gdyż alergen zalega na ubraniach. Efekt? Możliwy napad astmatyczny! Takiej samej reakcji można doznać przechodząc przez klatkę schodową, na której przebywają te zwierzęta.
Rodzicom chcącym zwierzaka podarować swoim pociechom w prezencie zaleca się, by wcześniej zorientowali się, czy kot nie wywołuje u nich reakcji alergicznych. Dziecko przywiązuje się do nowego towarzysza i będzie bardzo trudno mu odebrać pupila, jeśli okaże się, że reaguje na niego alergicznie.
Alergen pozostaje
Kiedyś sądzono, że usunięcie zwierzęcia z domu przynosiło szybką poprawę u alergika. Niestety, zgodnie z najnowszymi danymi, problem ten nie rozwiązuje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Alergeny kota utrzymują się bardzo długo w domu, nawet gdy sprzątamy dom bardzo starannie.