Kiedy podejrzewać alergię pokarmową u niemowląt?

Bolące brzuszki to dosyć częsty problem u niemowląt. Może go wywołać wiele czynników: niedojrzałość układu pokarmowego, dieta mamy karmiącej czy źle dobrane mleko modyfikowane. Łatwo rozpoznać objawy problemów pokarmowych – maluch dużo płacze, ma twardy wzdęty brzuszek, podkula nóżki do klatki piersiowej, nie chce jeść. Mogą to być przejściowe problemy, mijające po kilku dniach. Jednak gdy dziecko regularnie płacze, np. w określonych godzinach popołudniowych, wówczas z dużym prawdopodobieństwem podejrzewa się kolkę. Ta wymaga konsultacji u lekarza i leczenia. Jednak bez obaw – kolki przechodzą samoistnie po ukończeniu przez niemowlę 3. miesiąca życia. Gorzej, jeśli objawy nie ustępują, a dodatkowo pojawia się wysypka, wymioty, ulewanie, biegunka, katar lub sapka – może to oznaczać alergię pokarmową.

Jak powstaje alergia pokarmowa?

Pierwsze objawy alergii pokarmowej pojawiają się już w początkowych tygodniach życia dziecka. Jest to związane z rozwijającym się układem immunologicznym, który niektóre substancje znajdujące się w pożywieniu niemowlęcia zaczyna traktować jako „wrogie”. Wówczas rozpoczyna ich unieszkodliwianie, podobnie jak ma to miejsce podczas naturalnej odpowiedzi odpornościowej w przypadku kontaktu np. z drobnoustrojami atakującymi organizm. Niegroźne dla zdrowej osoby składniki pożywienia są rozpoznawane i atakowane jako alergeny. Najczęściej uczulające substancje to białka, szczególnie białka mleka (np. kazeina), ale także pszenica (w tym gluten), jajka, orzechy, soja, ryby i owoce morza.

Jak przeciwdziałać alergii pokarmowej u niemowląt?

Najlepszą profilaktyką alergii pokarmowych u niemowląt jest karmienie piersią przez okres przynajmniej 6 miesięcy. Pozwala to na optymalne rozwiniecie się układu pokarmowego oraz przystosowanie go do trawienia złożonych pokarmów. W tym jednak przypadku bardzo ważna jest dieta mamy karmiącej. Niektóre substancje z pożywienia mamy mogą przechodzić do mleka i wywoływać alergię u niemowlęcia. Dlatego warto obserwować malucha i w razie problemów – eliminować uczulające produkty.

W przypadku glutenu zaleca się podawanie niewielkich porcji kaszek glutenowych już od 4. miesiąca życia niemowlęcia w celu przystosowania układu pokarmowego do trawienia tego składnika.

Jak radzić sobie z alergią?

Najważniejsza jest eliminacja szkodliwych produktów z diety niemowlęcia poprzez usunięcie ich z pokarmów dziecka lub w przypadku karmienia piersią – usunięcie ich z jadłospisu mamy. Gdy to nie pomaga, należy wprowadzić mleko zastępcze dostosowane do potrzeb żywieniowych niemowlęcia, jednak przeznaczone specjalnie dla dzieci z alergią żywieniową. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów (np. Bebilon Pepti 2) zbliżonych składem i kalorycznością do pokarmu kobiecego, w których całkowicie usunięto uczulające alergeny, a skład mleka pozwala na łatwe trawienie i przyswajanie w układzie pokarmowym (dzięki zastąpieniu złożonych białek przez hydrolizaty proteinowe).

fot. by peasap  via flickr.com, creative common licence

Artykuł sponsorowany