W temacie alergii na gluten wciąż pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Alergicy chcą wiedzieć, co jest powodem uczulenia i jak są objawy alergii na gluten.
Alergia na gluten
Gluten jeszcze kilkanaście lat temu był obcym terminem, przynajmniej dla większości z nas. Choć to stały składnik wielu produktów, nie każdy zwracał uwagę na jego obecność. Gluten jest białkiem zbóż, więc znajdziemy go w przemyśle piekarniczym czy cukierniczym. Oprócz tego,gluten to również składnik wędlin czy gotowego jedzenia w proszku. Alergia na gluten jest odpowiedzią organizmu na spożyte białko. Nie każdy organizm musi je przyswajać. Gdy organizm traktuje je jak ciało obce, dochodzi do reakcji alergicznej, która może okazać się uciążliwa dla osoby uczulonej.
Jakie są objawy alergii na gluten?
Alergia na gluten skutkuje reakcjami alergicznymi, które dotyczą organizmu człowieka. Po spożyciu glutenu u osoby uczulonej, możemy zaobserwować takie reakcje jak wymioty, biegunki, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka, katar, skurcz oskrzeli czy atopowe zapalenie skóry. Objawy są mocno zróżnicowane, nie obejmują tylko układu pokarmowego, ale odznaczają się na skórze czy układzie oddechowym pacjenta.
Reakcja natychmiastowa i późna
Przy alergii na gluten występuje reakcja natychmiastowa lub późna. Te dwa typu charakteryzują się określonymi objawami. Przy reakcji natychmiastowej, mowa o wystąpieniu jednego lub kilku objawów. Szybka reakcja pojawia się w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu. Zwykle pojawia się do godziny. Inna sytuacja następuje w wyniku reakcji późnej, która może zostać zauważona dopiero po 2 dniach od spożycia glutenu. Reakcja późna skutkuje zwykle zaostrzeniem zmian atopowych czy biegunką. Dzieci zazwyczaj wyrastają z tego typu alergii. Należy zaznaczyć, że nawet niewielka ilość glutenu może wywołać reakcję u dziecka. U dorosłych potrzeba znacznie większej ilości glutenu, by wywołać alergię. Proces ten, może trwać nawet kilka lat.
Objawy alergii na gluten bywają bardzo dokuczliwe, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne. Zawsze istnieje ryzyko poważnych skutków alergii, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dlatego istotną rolę odgrywa diagnostyka oraz leczenie uczulenia. Tylko dzięki fachowej pomocy lekarskiej można rozpocząć działanie w kierunki zwalczenia alergii na gluten.
Katarzyna Antos