Wcześniaki potrzebują niezwykłej troski ze strony lekarzy oraz rodziców, żeby wygrać walkę o zdrowe życie. Bardzo ważne jest w tym żywienie wcześniaków, tym trudniejsze, że nie może przebiegać od razu naturalną drogą.
Żywienie dożylne
Żaden rodzic, a przede wszystkim matka, który oczekuje dziecka nie myśli o tym, że jego pociecha będzie karmiona dożylnie. Jednak taki sposób jest pierwszym żywieniem wcześniaków, jakie można im zaproponować. Niektóre z dzieci, urodzone jeszcze przed 32 tygodniem ciąży, nie mają jeszcze odruchu ssania, więc ssanie matczynej piersi lub smoczka od butelki jest dla nich niemożliwe.
Karmienie dożylne zazwyczaj nie jest długotrwałe i jeżeli zdrowie dziecka na to pozwala, lekarze przechodzą do żywienia wcześniaka przez sondę. Dzięki temu rozwój malucha jest zrównoważony i nie obciąża układu pokarmowego, który nadal się rozwija.
Wiele mam wcześniaków obawia się, że w takiej sytuacji albo nie będą miały pokarmu, albo posiadany będzie niepotrzebny. Nic bardziej mylnego. Nawet, jeśli dziecko nie może być jeszcze karmiony piersią, pokarm należy odciągać i mrozić. Będzie przydatny w późniejszym etapie.
Żywienie wcześniaków – sonda
Drugą metodą żywienia wcześniaków urodzonych zanim minął 32 tydzień ciąży jest karmienie przez sondę. Zwane jest również enteralnym. Polega na wsunięcie wąskiej sondy do nosa malucha – znacznie rzadziej do jego ust – przez którą wprowadza się substancje pokarmowe bezpośrednio do żołądka.
Nie są to wielkie porcje. Zaledwie 2-5 ml, co 2 lub 3 godziny. O ile to możliwe, przez sondę podawany jest pokarm mamy, jeżeli laktacja już się rozpoczęło i udało się odciągnąć mleko. Szczególnie istotna jest pierwsza porcja, czyli siara, która jest dla dziecka prawdziwym zastrzykiem przeciwciał i składników odżywczych. Skutecznie wzmacnia odporność malucha. Jeśli nie można jeszcze liczyć na mleko matki, wówczas podaje się specjalne mieszanki dla wcześniaków.
Ważne jest nie zadręczać się, jeżeli pokarmu jeszcze nie ma. Im więcej zdenerwowania, tym późniejszy może być ten proces, lecz w końcu mleko się pojawi.
Żywienie doustne
Wcześniakom urodzonym po upływie 32 tygodnia ciąży można zaoferować leczenie doustne. Nie oznacza to jeszcze karmienia piersią, ponieważ odruch ssania nie jest jeszcze prawidłowo wykształcony. Aby przeprowadzić karmienie doustne, należy wsunąć do ust dziecka dokładnie umyty palec, opuszkiem w stronę podniebienia. Gdy maluch zacznie ssać, wtedy należy wsunąć pomiędzy jego wargi strzykawkę i delikatnie, powoli zacząć wtłaczać pokarm do ust. Najlepiej by był to pokarm matki. Jest to specyficzny sposób karmienia i niejednemu rodzicowi wydaje się, że zwykła butelka byłaby lepsza, lecz nie jest to prawda. Na tym etapie butelka mogłaby zaburzyć prawidłowe ssanie.
Żywienie piersią
Moment, kiedy maluch może być karmiony piersią, to dla wielu mam niezwykłe przeżycie. Wyjątkowe, jeśli dziecko było wcześniej żywione w inny sposób.
Na początku karmienie naturalne może powodować pewne trudności., zwłaszcza gdy malec miał już doświadczenie z inkubowaniem. W sytuacji, kiedy dziecko nie chce chwycić brodawki, należy na palec nanieść odrobinę mleka i podsunąć mu do ust. To zachęci do jedzenia i maluch sam zacznie szukać piersi.
Najlepszą pozycją do karmienia dziecka jest trzymanie główki dziecka przy piersi, tułowia przy swoim boku, a nóżek pod pachą. Jest to tzw. pozycja pod pachą. Główkę i kark należy przytrzymywać dłonią. Pozycja taka zapobiega ulewaniu pokarmu, do czego wcześniaki są skłonne, ze względu na mały żołądek.
Początkowo jest to proces długotrwały, wymagający wiele cierpliwości, zarówno od matki, jak i od dziecka.
Karolina Skrzek