Latem częściej sięgamy po świeże warzywa, z których przygotowujemy pyszne dania. Wśród nich znajdziemy kalafiora. Jak wygląda uczulenie na kalafior?
Smaczny kalafior
Kalafior to warzywo z gatunku kapusty warzywnej. Jadalne części rośliny to mięsiste pędy, czyli róże, które tak dobrze nam smakują. Warzywo jest niezwykle cenne przez swoje składniki odżywcze, takie jak minerały czy liczne witaminy. Kalafior powinien być jednym z warzyw, w zdrowej diecie człowieka, ponieważ jest źródłem sodu potasu, wapnia, magnezu, żelaza czy jodu. Witaminę C, K oraz te z grupy B także znajdziemy w jego składzie. Z warzywa przygotujemy pyszne zupy, zapiekanki czy przekąski.
Jak wygląda uczulenie na kalafior?
Warzywa bardzo często wywołują alergie pokarmowe, zwłaszcza u dzieci. Niemowlęta są najbardziej narażone na alergie pokarmowe, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Rodzice muszą ostrożnie wprowadzać nowe produkty do diety dziecka, stale obserwując reakcje jego organizmu. Uczulenie na kalafior nie występuje zbyt często. Wszystkie warzywa posiadają jednak potencjał alergizujący, więc mogą wywołać objawy alergii pokarmowej jak biegunka, wymioty czy bóle brzucha. W przypadku silnej alergii pokarmowej na kalafior, u osoby uczulonej mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, Wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia alergika, dlatego należy uważać przy eksperymentowaniu z nowymi produktami spożywczymi, nawet po obróbce termicznej. U niemowląt, charakterystycznym objawem jest wysypka skórna. Nieco starsze dzieci mogą odczuwać oznaki alergii, także w obrębie jamy istnej czy układu oddechowego.
Uczulenie na kalafior, choć nie należy to dość popularnych alergii, może się u nas lub u naszego dziecka pojawić. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, należy zgłosić się do lekarza. Alergolog wykona testy skórne czy prowokację pokarmową, która pomoże w rozpoznaniu alergii. W sezonie letnim, gdy mamy większy dostęp do świeżych warzyw, wybierajmy te, które pochodzą ze sprawdzonych i ekologicznych źródeł. Przyczyną alergii są często chemiczne nawozy, stosowane przy uprawach wszelkiego rodzaju roślin. Sięgając po naturalnie uprawiane warzywa, wybieramy o wiele bezpieczniejsze i zdrowsze produkty pokarmowe.
Katarzyna Antos