fioletowe-krokusy

Co szkodzi osobom uczulonym? Trudno w sposób jednoznaczny udzielić odpowiedzi na to pytanie. Alergia to problem bardzo indywidualny, jednak najczęściej uczulają pyłki roślin, roztocza i zarodniki pleśni, których w ogrodzie nie brakuje.  Na co powinniśmy zwrócić uwagę, urządzając przydomowe rabatki?

Co może uczulać alergika?

Systematycznie przybywa alergików, uczulać mogą soki i pyłki roślin, substancje zapachowe, jak również  jad owadów zapylających kwiaty.  Kontakt z alergenem prowadzi do wystąpienia kataru, kaszlu i zmian skórnych.  Na szczęście ryzyko pojawienia się dokuczliwych dolegliwości można znacząco zminimalizować już na etapie projektowania ogrodu.

Kluczową rolę odgrywają rośliny porastające rabatki. Przy ich wyborze należy kierować się indywidualnymi predyspozycjami właściciela ogrodu.  Jedną z podstawowych zasad, którą należy kierować się przy wyborze roślin, jest dążenie do zredukowania liczby potencjalnych alergenów.  Z kolei sam ogród nie powinien wymagać dużych nakładów pracy, szczególnie w okresie wiosennym, gdy w powietrzu unoszą się pyłki różnych roślin.

kwiaty-wisni

Alergia jest chorobą bardzo zindywidualizowaną, jednych uczulają popularne pyłki np. brzozy,  babki zwyczajnej czy też leszczyny, dla innych problem stanowią rośliny, które uchodzą za stosunkowo bezpieczne.

Uczulają cię pyłki? Postaw na rośliny owadopylne!

Alergicy powinni wystrzegać się roślin wiatropylnych, które mają liczne, ale drobne kwiaty.  To właśnie one wytwarzają  bardzo dużo pyłku, który może uczulać. Alergicy w miarę możliwości powinni wybierać rośliny zapylane przez owady, czyli drzewa owocowe (wiśnie, czereśnie, śliwy i jabłonie), azalia, głóg dwuszyjkowy czy też magnolia.  Z kolei osoby uczulone na jad owadów muszą wystrzegać się wyżej wspomnianych roślin, ponieważ duże, pełne kwiaty stanowią wabik dla pszczół, os i trzmieli.

Nie wszystkie roślinne wiatropylne są groźne dla alergików,  w ogrodzie można posadzić drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego takie jak topole, grusze czy wierzby, ponieważ nie wytwarzają one pyłku.