Przy niedrożnym nosie i zatokach tlen nie może usunąć wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii, gdyż organizm otrzymuje wówczas zaledwie 1/4 potrzebnego tlenu i organizm jest znacznie gorzej oczyszczany z gazowych toksyn, które odkładają się w stawach czy jelicie grubym.
Pomóż sercu – popraw oddech
Tylko sprawne oddychanie daje szansę na wyleczenie schorzeń – dlatego powinniśmy zacząć od *ćwiczeń oddychania przeponą*, ułatwiających właściwe oddychanie. Jeśli do tego jesteśmy aktywni ruchowo i mamy drożny nos i zdrowe zatoki to wszystkie płaty płucne napełniają się powietrzem i serce pracuje lżej, otrzymując więcej miejsca w klatce piersiowej, co zmniejsza problemy wieńcowe i nadciśnienie.
Alergiczny katar prowadzi do zapalenia zatok. Zniszczeniu ulega śluzówka nosa filtrująca wdychane bakterie i wirusy, pyłki, kurz, które inaczej trafiałyby do płuc.
Wirusy przenikają zatem do komórek nabłonka, a my jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta, przez co prosto do oskrzeli trafiają pyłki, wirusy i bakterie.
Zatoki a jelita
Zapalenie zatok powoduje, że przy nawet małym wietrze odczuwamy silne bóle głowy, które w połączeniu z infekcją wymuszają na nas leczenie antybiotykami – a te niszczą także potrzebne organizmowi drobnoustroje, szczególnie te ulokowane w jelitach.
Osoby z grzybicą jelit odczuwają często bóle zatok i głowy i mają skłonność do częstych infekcji ropnych. Lecząc się konwencjonalnie pamiętajmy o osłonie wątroby i przyjmowaniu kompleksu witamin z grupy B.