Ciąża to dla wielu kobiet spełnienie najskrytszych marzeń. Zdarza się, że kobieta dowiaduje się o niej, zanim wybierze się do lekarza. Istnieją bowiem objawy, które zdradzają ten stan. Jak rozpoznać ciążę?
Czy zaszłam w ciążę?
Kobiety, które starają się o dziecko, pewnie często zadają sobie pytanie czy już udało im się osiągnąć błogosławiony stan. I choć poród wiąże się z ogromnym wysiłkiem i bólem, panie pragną nowego życia. Dziecko wiele zmienia. Jednak jego poczęcie nie dla wszystkich jest sprawą prostą. Niektóre pary starają się o dziecko latami, co może mieć związek z wieloma czynnikami. Ciążę zawsze potwierdza lekarza, ale kobiety zwykle rozpoznają, że są w ciążę. Pomaga przy tym wykonane testu ciążowego oraz obserwacja reakcji organizmu.
Jak rozpoznać ciążę?
Tuż po zapłodnieniu, nie ma szans, by kobieta zorientowała się, że jest w ciąży. Wyjątkowy stan zdradzić może plamienie implantacyjne. Dochodzi do niego, gdy zarodek zagnieżdżający się w macicy, uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego. Kobiety bardzo często mylą plamienie tego typu, z okresem. Nie trwa ono kilku dni, tak jak to bywa przy miesiączce i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości bólowe. Zdecydowanie częściej jajeczko zagnieżdża się tak, że nie dochodzi do takich widocznych objawów ciąży.
Huśtawka nastrojów to kolejna oznaka ciąży, choć wcale nie musi być z nią związana. Możemy zwyczajnie mieć gorsze dni, powody mogą być różne. Organizm przygotowujący się do ciąży, może dawać nam takie sygnały. W rezultacie kobieta będzie odczuwała zróżnicowane emocje. Wszystkiemu odpowiadają hormony.
Wczesnym objawem ciąży jest także bolesność piersi. Biust powiększa się i staje się wrażliwy na dotyk. Brodawki widocznie ciemnieją, co jest skutkiem uwidocznienia naczyń krwionośnych. Powiększenie piersi oraz odczuwalny w nich ból to skutek zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety, na skutek zapłodnienia.
Wiele kobiet staje się nadwrażliwych na zapachy. Ulubione perfumy zaczynają drażnić węch, a do tej pory tolerowane zapachy stają się kompletnie nie do zniesienia. Najbardziej dokuczliwy może okazać się zapach kawy, benzyny czy dymu tytoniowego.
Choć ciąża to nie choroba, jej pierwsze oznaki nieco przypominają stan chorobowy. Osłabienie, zmęczenie czy senność to objawy, które towarzyszyć mogą na pierwszym etapie ciąży. Narządy wewnętrzne są bardziej obciążone, dlatego kobiety odczuwają wzmożone zmęczenie. Dziecko w pewnym sensie zabiera energię matki, co najbardziej odznacza się w trzech pierwszych miesiącach ciąży.
W trakcie ciąży obserwujemy wysokie stężenie hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa, co pobudza receptory tarczycy. Stąd pojawienie się nudności, przyspieszonej akcji serca, drażliwości czy chociażby złego samopoczucia.
Nie każda kobieta w ciąży odczuwa poranne mdłości. W przypadku ciąży, zwykle pojawiają się one w okolicach 5. tygodnia. Wcześniej mogą być efektem zatrucia pokarmowego czy stresu.
Czytelnym sygnałem dla kobiety będzie zatrzymanie miesiączki. Wówczas warto wybrać się do lekarza, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości, co do zostania mamą. Za pomocą badania USG, lekarz jest w stanie wykryć czynność serca płodu, które zaczyna bić już w 5. tygodniu ciąży.
Katarzyna Antos