Atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą borykają się także najmłodsi. Lekarze szukają jej przyczyn nie tylko w alergiach. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka?
Atopowe zapalenie skóry
Atopia czyli fachowo nazywane atopowe zapalenie skóry to choroba skórna, której podłożem może być alergia. Dermatoza dotyka nie tylko osoby dorosłe ale także dzieci. Jej pojawienie się u niemowlaka to coraz częsty problem rodziców i lekarzy. Choroba jest przewlekła i może objawiać się w różny sposób. Jej leczenie jest długotrwałe i uciążliwe, ale konieczne. Utrzymanie zdrowej skóry przy atopowym zapaleniu skóry jest nie lada wyzwaniem.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to dość powszechne schorzenie. Powodem wystąpienia choroby skórnej są nie tylko liczne alergie takie jak alergie skórne, wziewne czy pokarmowe ale także czynniki genetyczne oraz inne, nieznane lekarzom przyczyny. Diagnoza oznacza zmianę podejścia do skóry, tak delikatnej w przypadku niemowląt. Niewykształcona skóra jest pozbawiona bariery ochronnej. Wtedy często dochodzi do jej podrażnień i stanów zapalnych. Atopowe zapalenie skóry powoduje, że skóra staje się szorstka i sucha. Pojawia się pokrzywka i wysypka. Skóra swędzi, spędzając sen z powiek dzieciom i i ich rodzicom. Świąd to przykry i dokuczliwy objaw choroby. Drapanie skóry doprowadza do pogorszenia jej stanu, przez co zamyka się błędne koło choroby.
Atopowe zapalenie skóry – objawy
Najczęściej występujące objawy atopowego zapalenia skóry u niemowlaka to gruba i sucha skóra. Na ciele dziecka mogą pojawiać się częste odparzenia i otarcia. Łuszczące się płaty skóry na rączkach, plecach i nóżkach to również efekt osłabienia skóry. Przy nieleczonej wysypce możliwe jest wystąpienie pęcherzyków, z sączącą się wydzieliną. Wysypka często występuje u niemowlaka na policzkach, przypominając czerwone rumieńce. Dziecko może być rozdrażnione, co przekłada się na problemy ze snem dziecka.
Atopowe zapalenie skóry – leczenie
Nieleczone atopowe zapalenie skóry spowoduje nasilenie się zmian skórnych. Dlatego rodzice powinni zadbać o skórę niemowlaka, już po zaobserwowaniu i zdiagnozowaniu pierwszych objawów choroby. W leczeniu pomaga specjalistyczna pielęgnacja. Delikatne kosmetyki czy maści lecznicze zniwelują uporczywe objawy atopii. Do tego prawidłowa dieta oraz właściwe ubrania i skóra maluszka zacznie wyglądać zdrowiej. Atopowe zapalenie skóry pomoże zdiagnozować nam dermatolog i alergolog. Wiedza na temat objawów choroby pomoże rozpoznać atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, umożliwiając tym samym skuteczne leczenie wrażliwej skóry.
Katarzyna Antos