Produkty mleczne są jednym z najczęściej występujących alergenów wśród alergii pokarmowych. Często jednak nie wiemy, jak rozpoznać alergię na nabiał.
Czym jest uczulenie na mleko?
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wystąpiła u niego reakcja alergiczna na nabiał. Często przez długi okres – czasami nawet przez lata – żyjemy z nią „za pan brat”, nie mając pojęcia, że występujące objawy są spowodowane nie przyswajaniem przez nas mleka, a dokładniej białka znajdującego się w mleku krowim.
Warto wiedzieć, że alergia pojawia się nie tylko po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktów pochodnych, ale także poprzez wdychanie go (np. w postaci mleka w proszku lub pyłu mlecznego).
Jak rozpoznać alergię na nabiał? Najczęściej spotykane objawy
- Symptomy dotykające układ pokarmowy: ból brzucha lub żołądka, wymioty, biegunka, zaparcia, gazy, krwawienie z przewodu pokarmowego, kolkowe bóle brzucha, nadżerki w jamie ustnej, niestrawność, wrzody żołądka, brak apetytu, zgaga.
- Symptomy dotykające układ oddechowy: kaszel, przyspieszony oddech, katar, kichanie, astma, stan zapalny nosa i przekrwienie jego śluzówek, podatność na przeziębienia, zapalenia: gardła, drzewa oskrzelowego, ucha środkowego, a także zatok.
- Symptomy skórne: egzema (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry), atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, ciemne obwódki wokół oczu, wypadanie włosów, trądzik.
- Symptomy emocjonalne: zmęczenie, znużenie, drażliwość, nadpobudliwość, napięcie.
- Inne symptomy: mimowolne nocne moczenie, ból głowy lub migrena, nadmierne pocenie się, alergiczne zapalenie spojówek, anemia, bladość, przykry zapach z ust, zaburzenia rytmu serca, zespół nerczycowy, zapalenia: pęcherza czy wielostawowe.
Alergia na nabiał jest często dziedziczna, ale może powodować różne objawy u każdego członka z rodziny. Występujących symptomów jest przeważnie więcej niż jeden.
Co robić, gdy ma się uczulenie na nabiał?
Oczywiście zaprzestać spożywania wszelkich produktów zawierających mleko – jogurtów, twarogów, serów twardych, pleśniowych i topionych, lodów na bazie mleka, serków homogenizowanych, kefirów, śmietan itp. Od tej pory powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co kupujesz w sklepie. Chcąc zjeść coś na mieście, musisz dowiedzieć się, czy wybrane przez ciebie danie nie posiada produktów mlecznych. Owszem – jest to pewna niedogodność, jednak gdy wejdzie ci to w krew, nie będzie to już tak uciążliwe.
Kilka ciekawostek o alergii na nabiał
- Osoby uczulone na mleko krowie są bardzo często nadwrażliwe również na mleko kozie.
- Niektórzy alergolodzy uważają, że podawanie dziecku krowiego mleka we wczesnym okresie jego życia, może o wiele łatwiej rozwinąć u niego alergię na ten, jak i inne produkty (np. na pszenicę, która posiada podobne białka).
- Badania potwierdzają, że nie podawanie dziecku mleka krowiego przez pierwsze sześć miesięcy jego życia skutkuje rzadszym rozwijaniem się u niego alergii w późniejszym okresie.
- Karmienie dziecka piersią obniża możliwość wystąpienia u niego uczulenia na nabiał. Mimo wszystko może reagować alergicznie na mleko matki.
- Osoba, u której nastąpiły objawy alergii po spożyciu mleka, może być faktycznie uczulona na penicylinę w nim zawartą, nie zaś na sam nabiał.
Agnieszka Turbakiewicz
ja zauwazylam, ze po produktach mlecznych i samym mleku krowim dziecko zaczelo miec problemy z brzuszkiem, pojawila sie biegunka, kolki i wysypka…bylam pewna ze to alergia i sie nie pomyslilam! lekarz powiedzial ze na poczatek mam sciscie unikac mleka i produktow ktore go zawieraja, oprocz tego kazdego dnia podawac dziecku po 1 saszetce probiotyku na alergie Latopic, dzeiki czemu objawy alergii szybko minaly, a po pewnym czasie lekarz zalecil sprobowac mleko i okazalo sie ze alergia juz minela:) podobno to probiotyk przyszpieszyl i ulatwil wyksztalcenie sie tolerancji pokarmowej!