uczulenie-na-nabial

Produkty mleczne są jednym z najczęściej występujących alergenów wśród alergii pokarmowych. Często jednak nie wiemy, jak rozpoznać alergię na nabiał.

Czym jest uczulenie na mleko?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że wystąpiła u niego reakcja alergiczna na nabiał. Często przez długi okres – czasami nawet przez lata – żyjemy z nią „za pan brat”, nie mając pojęcia, że występujące objawy są spowodowane nie przyswajaniem przez nas mleka, a dokładniej białka znajdującego się w mleku krowim.

Warto wiedzieć, że alergia pojawia się nie tylko po wypiciu mleka lub zjedzeniu produktów pochodnych, ale także poprzez wdychanie go (np. w postaci mleka w proszku lub pyłu mlecznego).

Jak rozpoznać alergię na nabiał? Najczęściej spotykane objawy

  • Symptomy dotykające układ pokarmowy: ból brzucha lub żołądka, wymioty, biegunka, zaparcia, gazy, krwawienie z przewodu pokarmowego, kolkowe bóle brzucha, nadżerki w jamie ustnej, niestrawność, wrzody żołądka, brak apetytu, zgaga.
  • Symptomy dotykające układ oddechowy: kaszel, przyspieszony oddech, katar, kichanie, astma, stan zapalny nosa i przekrwienie jego śluzówek, podatność na przeziębienia, zapalenia: gardła, drzewa oskrzelowego, ucha środkowego, a także zatok.
  • Symptomy skórne: egzema (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry), atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, ciemne obwódki wokół oczu, wypadanie włosów, trądzik.
  • Symptomy emocjonalne: zmęczenie, znużenie, drażliwość, nadpobudliwość, napięcie.
  • Inne symptomy: mimowolne nocne moczenie, ból głowy lub migrena, nadmierne pocenie się, alergiczne zapalenie spojówek, anemia, bladość, przykry zapach z ust, zaburzenia rytmu serca, zespół nerczycowy, zapalenia: pęcherza czy wielostawowe.

Alergia na nabiał jest często dziedziczna, ale może powodować różne objawy u każdego członka z rodziny. Występujących symptomów jest przeważnie więcej niż jeden.

uczulenie-na-mleko

Co robić, gdy ma się uczulenie na nabiał?

Oczywiście zaprzestać spożywania wszelkich produktów zawierających mleko – jogurtów, twarogów, serów twardych, pleśniowych i topionych, lodów na bazie mleka, serków homogenizowanych, kefirów, śmietan itp. Od tej pory powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co kupujesz w sklepie. Chcąc zjeść coś na mieście, musisz dowiedzieć się, czy wybrane przez ciebie danie nie posiada produktów mlecznych. Owszem – jest to pewna niedogodność, jednak gdy wejdzie ci to w krew, nie będzie to już tak uciążliwe.

Kilka ciekawostek o alergii na nabiał

  1. Osoby uczulone na mleko krowie są bardzo często nadwrażliwe również na mleko kozie.
  2. Niektórzy alergolodzy uważają, że podawanie dziecku krowiego mleka we wczesnym okresie jego życia, może o wiele łatwiej rozwinąć u niego alergię na ten, jak i inne produkty (np. na pszenicę, która posiada podobne białka).
  3. Badania potwierdzają, że nie podawanie dziecku mleka krowiego przez pierwsze sześć miesięcy jego życia skutkuje rzadszym rozwijaniem się u niego alergii w późniejszym okresie.
  4. Karmienie dziecka piersią obniża możliwość wystąpienia u niego uczulenia na nabiał. Mimo wszystko może reagować alergicznie na mleko matki.
  5. Osoba, u której nastąpiły objawy alergii po spożyciu mleka, może być faktycznie uczulona na penicylinę w nim zawartą, nie zaś na sam nabiał.

 

Agnieszka Turbakiewicz