Alergia na mleko krowie czy mleko matki jest dość powszechna. Wtedy mamy sięgają po sztuczne mieszanki, co nie zawsze spotyka się z pełną akceptacją organizmu dziecka. Jak przebiega alergia na mleko zastępcze?
Mleko zastępcze – alternatywna dla mleka matki
Nie każda kobieta może karmić piersią. Przyczyny bywają zróżnicowane – zbyt mała ilość pokarmu, choroba matki, kwestie wyglądu piersi czy w końcu alergia pokarmowa. Pokarm matki może uczulać dziecko. Wiemy, że karmienie piersią jest najlepszą formą odżywiania dziecka, jednak nie zawsze taka opcja wchodzi w grę, Wtedy z pomocą przychodzi mleko zastępcze. To nic innego jak wyselekcjonowane mieszanki, które zawierają niezbędne dla rozwoju i wzrostu dziecka składniki. Nawet najlepsze mleko zastępcze nie zastąpi naturalnego pokarmu z piersi, ale jest formą odżywiania, która ma zapewnić dziecku zdrowy rozwój. Na rynku coraz więcej tzw. sztucznego mleka, po które sięgają rodzice maluchów. Jak się okazuje, dieta oparta na mleku modyfikowanym także może przyczynić się do powstania alergii pokarmowej u dziecka.
Jak przebiega alergia na mleko zastępcze?
Po wprowadzeniu do diety dziecka, mleka zastępczego, objawy alergii wcale nie muszą pojawić się natychmiast. Może nam się wydawać, że organizm dziecka bardzo dobrze przyjął mleko, a po czasie zaobserwujemy niepokojące objawy uczulenia. Pediatrzy zwykle w takiej sytuacji radzą spróbować innego mleka. Ale dziecko nie jest królikiem doświadczalnym, by testować na nim coraz to nowe produkty spożywcze. Alergia na mleko zastępcze może objawić się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunki, wymioty, wzdęcia. U dziecka można zaserwować także wysypkę czy nocne ulewanie. Przyczyną alergii nie musi być samo mleko, ale inne składniki diety dziecka. Być może winowajcą jest składnik herbaty czy innego napoju lub pokarmu. Wtedy najlepiej wykluczyć ej z jadłospisu malucha, cały czas obserwując reakcje jego organizmu. Ze zmianą mleka też warto spróbować. Brak objawów alergii będzie świadczył, że w końcu trafiliśmy na bezpieczne mleko dla naszego malca. Najprawdopodobniej w poprzedniej mieszance, był uczulający składnik, odpowiedzialny za kłopoty zdrowotne. Rodzice mogą sięgnąć także po mleko hipoalergiczne. Wolne od alergenów mieszanki zostały stworzone specjalnie z myślą o małych alergikach. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość, że dziecku może nie smakować dane mleko. Inną opcja, niwelującą przebieg alergii na mleko zastępcze może okazać się zastosowanie mleka sojowego. Soja to także alergen, więc warto uważać z produktami sojowymi. W przypadku dzieci, które nie wykazują objawów alergii na mleko sojowe, możemy zastąpić takim napojem, pokarm naturalny czy mleko zastępcze. Unikniemy alergii, a pokarm dostarczy dziecku zdrowych składników odżywczych.
Rodzice nie mogą się zrażać, jeśli dziecku nie smakuje dane mleko. Niekiedy potrzeba cierpliwości i uporu, by przekonać malucha do nowej mieszanki. Z biegiem dni, nasza pociecha na pewno dostosuje się do nowego pokarmu i będzie chętnie piła podawane mleko.
Katarzyna Antos