Przeprowadzone badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki sprzyjają wypryskowi kontaktowemu. Specjaliści podejrzewają, że choroba ma podłoże genetyczne. „Wadliwe” DNA sprawia, że białka, które wchodzą w skład skóry, łączą się z substancjami chemicznymi.
Genetyczne podłoże wyprysku kontaktowego
Naukowcy przypuszczają, iż dziedziczymy zwiększoną przepuszczalność skóry. Osoby, które otrzymały od przodków „wadliwe” geny, są szczególnie narażone na rozwój alergii kontaktowych. W prawidłowych warunkach skóra stanowi barierę, która chroni organizm przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Gdy zewnętrzna powłoka naszego ciała nie spełnia swojej funkcji, pojawiają się niepożądane reakcje.
Uszkodzony płaszcz lipidowy
Wyprysk kontaktowy często pojawia się u osób, które nie są obciążone genetyczne. Ich skóra funkcjonowała prawidłowo do chwili, gdy płaszcz lipidowy uległ uszkodzeniu. Osoby, które pracują z materiałem zakaźnym, przed wyjściem z laboratorium myją ręce specjalnym preparatem. Mydło, sprzedawane w sklepach medycznych, wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i antywirusową. Niestety, wysusza skórę. Ludzie, którzy na co dzień obcują z silnymi detergentami, powinni używać kremów bogatych w emolienty.
Zmiana pH
Nadużywanie mydła odbija się niekorzystnie na kondycji skóry. Tego typu produkty charakteryzują się odczynem zasadowym, podczas gdy nasza zewnętrzna powłoka ma kwaśne pH. Ta zmiana może przyczynić się do wystąpienia wyprysku kontaktowego.
Powstawanie wyprysku alergicznego
Naukowcy uważają, że komórki prezentujące antygen, nadreaktywne limfocyty TCD8+ oraz osłabione komórki T regulacyjne uczestniczą w powstawaniu wyprysku alergicznego.. Ten niekorzystny proces dzielimy na kilka faz.