Jeśli dwie grupy alergenów wywołują niepożądaną reakcję, mówimy o alergii krzyżowej. W praktyce oznacza to, iż jedna osoba może zmagać się jednocześnie z alergią wziewną i uczuleniem na pomidory. Naukowcy zauważyli, że alergii na pyłek często towarzyszy uczulenie na owoce.
Podobieństwo strukturalne
Z przeprowadzonych badań wynika, iż alergeny odpowiedzialne za wystąpienie reakcji krzyżowej charakteryzują się zbliżoną budową chemiczną. Podobieństwo strukturalne jest uwarunkowane pokrewieństwem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kapusta, rzepak i kalarepa mają wspólnego przodka. W związku z tym, iż wspomniane rośliny posiadają identyczne geny, syntetyzują podobne substancje.
Właściwości przeciwciał
Układ immunologiczny chroni nas przed szkodliwymi substancjami i mikroorganizmami. Niestety, czasem popełnia błędy. Choć pyłek brzozy nie stanowi zagrożenia, bywa rozpoznawany przez organizm jako szkodliwy. W związku z tym, iż „wroga” należy unicestwić, system odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała. Cechą tych substancji, które z biochemicznego punktu widzenia zalicza się do białek, jest swoistość. Oznacza to, iż przeciwciała, które powstały w celu wyeliminowania „białka x”, nie łączą się z „substancją y”, chyba że wspomniane związki wykazują duże podobieństwo strukturalne.
Objawy reakcji krzyżowych
Alergia krzyżowa na ogół manifestuje się katarem, zaczerwienieniem spojówek i wysypką alergiczną. Rzadko przyjmuje charakter ogólnoustrojowy. W większości przypadków niepożądane dolegliwości pojawiają się po kilkunastu minutach od spożycia, dotknięcia lub wniknięcia alergenu do organizmu.