Eozynofile to granulocyty kwasochłonne, które możemy zbadać przy alergii lub jej podejrzeniu. Jednym z wyników mogą być eozynofile wysokie – co oznaczają?
Eozynofile
Być może dla wielu osób, nawet alergików, pojęcie takie jak eozynofile jest zupełnie obce. Ten rodzaj krwinek białych, inaczej zwanych także jako eozynocyty, odznacza się w diagnostyce alergii oraz chorób pasożytniczych. Eozynofile należą do układu immunologicznego, pomagając w zwalczaniu wszelkich pasożytów i alergenów. Morfologia krwi z uwzględnieniem eozynofilii może pokazać nam ich ilość w surowicy krwi, co pozwala określić, czy mamy problemy zdrowotne, także pod kątem alergii.
Eozynofile wysokie
Norma medyczna eozynofilii we krwi człowieka wynosi do 35 do 350 w 1 mm³. Pora dnia i inne czynniki takie jak stres czy wysiłek fizyczny mogą zaburzyć prawidłowy obraz krwinek. Eozynofile wysokie czyli zwiększona ich ilość w krwi obwodowej jest określana jako eozynofilia. Ta z kolei może wystąpić w trzech postaciach – łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej. Tego typu wynik badania zwykle wskazuje na chorobę, którą może być alergia, a wraz z nią astma czy też atopowe zapalenie skóry. Podwyższone eozynofile niekiedy wskazują również na nowotwór, choroby pasożytnicze czy inne schorzenia. Dlatego przy wątpliwościach, lekarz powinien zlecić dodatkowe badania. Przyczyną zwiększonej ilości krwinek w krwi może być pokrzywka, wysypka, alergia na pyłki kwiatów czy uczulenie na białko mleka. W leczeniu problemu stosuje się leki, uderzające w przyczyny stanu chorego czy też alergika. Wraz z poprawą zdrowia, eozynofile wracają do normy, stopniowo obniżając swoją ilość w organizmie. Eozynofilia ustępuje w miarę zmniejszania się objawów alergii.
Osoby, które podejrzewają u siebie alergię mogą wykonać badanie krwi, określające liczbę eozynofilii, która jest oznaczana symbolem Eo. Wyniki badań należy skonsultować z lekarzem, który powie nam, czy rzeczywiście mamy eozynofile wysokie, czy ich stan jest w pełni prawidłowy i nie ma powodów do niepokoju.
Katarzyna Antos