choroby psychiczne

Choroby psychiczne można odziedziczyć, dlatego geny odgrywają w tej kwestii dużą rolę. Jakie wyróżniamy dziedziczne choroby psychiczne?

Choroby dziedziczne

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko urodziło się zdrowe i takie też pozostało w przyszłości. Gdy nadejdzie poród i długo wyczekiwany moment powitania dziecka na świecie, rodzice zwykle są pełni szczęścia i radości. Jednak w przyszłym życiu dziecka, niekiedy rozwijają się choroby dziedziczne. Tego typu schorzenia są dziedziczone w genach. Oznacza to, że w rodzinie miały już miejsca przypadki danych chorób. To trudne dla rodziców, którzy żyją ze świadomością, że ich pociecha znajduje się w grupie ryzyka. Kobieta w ciąży powinna wiedzieć, które choroby mogą być dziedziczone.

Schizofrenia

To poważne zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Osoba chora odbiera otaczającą rzeczywistość nieco inaczej. Na rozwój schorzenia mogą wpływać tkanki mózgu i przemiana materii w obrębie neuroprzekaźników. Nie możemy zbadać ryzyka wystąpienia tej choroby, ale takie zawsze będzie miało miejsce, w przypadku osób ze schizofrenią i ich potomstwa. U dziecka choroba może rozwinąć się nawet w dorosłym życiu. Funkcjonowanie ze schizofrenią nie jest łatwe. Objawy choroby mogą prowadzić do braku akceptacji ze strony społeczeństwa oraz bliskich.

ADHD

Dużo mówi się o ADHD. Coraz więcej dzieci boryka się z tego typu zaburzeniami. Zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi to schorzenie, które także miewa podłoże genetyczne, co potwierdzają naukowcy. To, czy nasze dziecko będzie miało ADHD, w dużej mierze zależy od obecności zaburzenia w rodzinie. Wówczas ryzyko wzrasta nawet siedmiokrotnie. ADHD to jedno z najczęściej diagnozowanych neurorozwojowych zaburzeń psychicznych.

Depresja

Depresja może pojawić się także u dzieci. Z roku na rok przybywa osób chorych na depresję. Same geny nie powodują depresji, ale mogą takie prawdopodobieństwo zwiększać. Znacznie częściej na depresję cierpią osoby, których rodzice także miały problemy psychiczne tego typu.

Autyzm

dziedziczneAutyzm, podobnie jak ADHD zaliczany jest do tego typu zaburzeń. Zdecydowanie częściej chorują dzieci, u których w rodzinie wystąpiły wcześniej takie zaburzenia. Autystyczne powiązania możemy zaobserwować także pomiędzy rodzeństwem. W rodzinach wielodzietnych, chorych może być więcej, niż tylko jedno dziecko.

Katarzyna Antos