Uczulenie na gluten, zawarty w zbożach powoduje uszkodzenie jelita cienkiego i uniemożliwia poprawne trawienie oraz absorbowanie przez organizm składników pokarmowych.
W efekcie dochodzi do spadku masy ciała, bezustannej biegunki i niedoboru witamin.
U osób z nietolerancją glutenu takie objawy mogą wystąpić nawet po spożyciu śladowych ilości glutenu np. w słodyczach.
Choroba ta wymaga specjalistycznej diagnozy i leczenia oraz konsultacji z dietetykiem i niestety przejścia na dietę bezglutenową, która powinna rozwiązać problem.
Przy nietolerancji na mleko
Nietolerancja białka mleka dotyczy głównie niemowląt i dzieci w pierwszym roku życia, szczególnie karmionych z butelki. Objawia się na ogół niestrawnością, wymiotami i biegunką, kolkami i spowolnionym przyrostem masy ciała. Na szczęście dzieci na ogół wyrastają z tego uczulenia.
W nietolerancji laktozy (czyli cukru występującego naturalnie w mleku) problem stanowi np. zanik enzymu rozkładającego laktozę, co może być uwarunkowane genetycznie i prowadzić do biegunek, wzdęć. Może przyjąć różne formy, w zależności od problemu nietolerancji.
Przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit
To schorzenie natomiast dotyczy młodzieży i dorosłych i występuje pod postaciami –
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego – z krwistą biegunką, anemią, osłabieniem organizmu i utratą wagi
- zespołu Leśniowskiego-Crohna – z różnymi objawami problemów jelita cienkiego, od bólu brzucha, biegunki po spadek masy ciała.
Dieta w tym przypadku jedynie łagodzi dolegliwości, ale nie rozwiązuje problemów. Jednak współpraca z dietetykiem podczas leczenia jest koniecznością.
Zespół jelita nadwrażliwego
jest bardzo powszechną dolegliwością, ale niestety dość trudną do zdiagnozowania. Chorzy cierpią na ciężkie kolkowe bóle brzucha i naprzemienne biegunki i zaparcia. I w tym przypadku dieta jest pomocna w łagodzeniu dolegliwości.
(MN)
O unikaniu alergii pokarmowych czytaj także w książce „Dieta dla alergików – wskazówki i przepisy”