Karmienie piersią to dość dyskusyjny temat, ponieważ nie wszystkie matki decydują się na taki sposób odżywiania swoich dzieci. Inną kwestią jest długość karmienia. Czy długie karmienie piersią jest dobre dla dziecka?
Karmienie piersią
Po urodzeniu dziecka, kiedy poród przebiegł bez komplikacji, a kobieta jest zdrowa, może karmić swoje dziecko piersią. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ pokarm produkowany przez organizm kobiety jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka. Zapewnia mu substancje odżywcze i ochronę przed wszelkimi bakteriami. Naturalny pokarm matki działa niczym najlepsza szczepionka. Jego skład zmienia się wraz z wiekiem dziecka, więc matka nie musi obawiać się, o jego prawidłowy i zdrowy rozwój. Karmienie piersią zwiększa także więź, przez bliski kontakt malucha z matką. Lekarze zalecają kobietą, by właśnie w ten sposób karmiły swoje dzieci po urodzeniu, oczywiście, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Długie karmienie piersią
Według lekarzy, matka powinna karmić dziecko piersią przynajmniej przez pierwszych 6. miesięcy jego życia. Długie karmienie piersią budzi wiele kontrowersji. Faktem jest, że codzienne karmienie, wraz z biegiem czasu staje się dla kobiety czymś naturalnym. Przestaje być bolesne i jest okazją do nawiązania bliższego kontaktu z dzieckiem, a dla niektórych pań nawet sposobem relaksu. To także wygodna opcja, ponieważ zajęta mama nie musi przygotowywać mieszanek. Nie traci czasu, który może wykorzystać na inne obowiązki świeżo upieczonej mamy. Pokarm matki jest bardzo wartościowy i nie ma takiej mieszanki, który w pełni mogłaby go zastąpić. Po 6. miesiącach, oprócz naturalnego mleka, można zacząć wprowadzać do diety dziecka inne pokarmy. Po roku czasu karmienia, mleko matki jest wciąż dobre dla dziecka i niezwykle wartościowe pod względem zdrowotnym. Lekarze potwierdzają, że długie karmienie piersią przynosi same korzyści dla rozwoju malucha. Dziecko można karmić piersią do pierwszych czy nawet drugich urodzin, oczywiście z czasem ograniczając liczby karmienia.
Mleko matki to doskonała ochrona przed bakteriami i rozwojem alergii, szczególnie pokarmowych. Dzieci są narażone na alergeny, ich układ immunologiczny nie jest w pełni wykształcony, więc najskuteczniejszą ochronę daje im naturalny pokarm z piersi matki. U kobiet, które długo karmiły piersią, znacznie rzadziej pojawia się osteoporoza czy rak piersi w późniejszych latach życia. Kobiety najbardziej obawiają się zmian w wyglądzie biustu. Skóra nie rozciąga się podczas karmienia, więc kształt biustu nie ulega zmianie. Jedynie opróżnione piersi są bardziej lekkie. Wystarczy więc nosić dobrze dopasowany biustonosz i stosować kosmetyki, by cieszyć się pięknym biustem, nawet jako matka karmiąca. Panie, które pracują, a karmią piersią, mają zagwarantowany krótszy czas pracy oraz przerwę na karmienie, więc taka praktyka, przynosi same korzyści.
Katarzyna Antos