Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszą różne objawy skórne. Podczas choroby bywają okresy nasilenia i wyciszenia. Jakie wyróżniamy czynniki zaostrzające AZS?
AZS – atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to dość często występująca choroba skórna. Charakteryzuje się wieloma dokuczliwymi objawami. Stan zapalny skóry, pokrzywka, wysypka oraz świąd to jedne z najczęściej pojawiających się dolegliwości skórnych. Najbardziej uciążliwy jest świąd. Osoby chore mogą drapać swoje ciało, dodatkowo je podrażniając. Atopowa skóra jest szorstka i sucha. Wymaga nieustannej pielęgnacji i ochrony. Leczenie choroby jest trudne, ponieważ nie ma żadnego leku, który całkowicie wyeliminowałby chorobę.
Czynniki zaostrzające AZS
Atopia jest chorobą przewlekłą. Jej przebieg jest zatem zależny od wielu czynników, które mogą wpływać na zmianę wyglądu skóry. Chorą skórę łatwo podrażnić, co jest dodatkową przeszkodzą w jej pielęgnacji i skutecznym leczeniu. Osoby z atopowym zapaleniem skóry muszą traktować ją delikatnie. Codzienna pielęgnacja i ochrona jest koniecznością w przypadku takiej choroby. Czynniki zaostrzające AZS powodują, że na skórze może nagle wystąpić rumień, wyprysk czy świąd. Co najbardziej zwiększa stan zapalny?
Stres
Sytuacje stresowe mają znaczenie nie tylko jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne ale także fizyczne. Stres wzmaga objawy atopowego zapalenia skóry. Może zwiększyć świąd oraz wysypkę. Osoby chore powinny unikać tego typu sytuacji w swoim życiu.
Promieniowanie słoneczne
Lato to niezbyt korzystna pora roku dla atopików. Sucha skóra jest skłonna do podrażnień, czemu sprzyja promieniowanie słoneczne. Wysoka temperatura może uszkodzić naskórek. Atopikom zaleca się używanie kremów ochronnym, z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Gorąca woda
Kąpiel w wannie pełnej gorącej wody nie jest wskazana dla atopików. Zbyt wysoka temperatura woda podrażni ciało, wywołując zaczerwienienie i uporczywy świąd. Najlepiej jeśli temperatura wody nie przekracza temperatury naszego ciała. Wskazany jest także chodny prysznic.
Mróz
Zimne powietrze i wiatr to także jeden z czynników zaostrzających AZS. Mróz nawet na zdrowej skórze może pozostawić ślad, a a co dopiero przy atopowym zapaleniu skóry. Dlatego należy ją zabezpieczać odpowiednimi kosmetykami i ubraniami. Brak rękawiczek w mroźny dzień, może mocno odbić się na naszej skórze.
Katarzyna Antos