Diagnostyka alergii opiera się na różnych metodach badawczych, także tych, wykorzystujących krew pacjenta. Na czym polega oznaczanie przeciwciał IgE w surowicy krwi?
Przeciwciała IgE
Przeciwciała IgE to inaczej immunoglobuliny E, czyli białka występujące w surowicy krwi człowieka. Ich obecność jest naturalna i potrzebna, ponieważ przeciwciała IgE działają przeciwpasożytniczo. Po urodzeniu, stężenie przeciwciał IgE jest niskie, ale wzrasta wraz z wiekiem i rozwojem człowieka, zapewniając ochronę organizmowi.
Na czym polega oznaczanie przeciwciał IgE w surowicy krwi?
Immunoglobuliny E uczestniczą w procesie reakcji alergicznej. Łączą się z antygenami, czyli alergenami. Oznaczanie przeciwciał IgE w surowicy krwi wykonuje się przy podejrzeniu na jeden lub więcej alergenów. To badanie przesiewowe. Nie każdy lekarz alergolog przywiązuje wagę do tego typu badania. Można zastosować je jako alternatywny test, wykrywający alergię. Ilość przeciwciał IgE sprawdza się także przy immunoterapii oraz w celu sprawdzenia, czy dziecko wyrosło z alergii. Oznaczanie przeciwciał polega na wykazaniu ilości białek w surowicy krwi. Ujemny wynik, czyli ilość, pozostająca w granicy normy zwykle wskazuje na brak alergii. Jednak lekarze zawsze zwracają uwagę na pojawiające się objawy, ponieważ taki wynik wcale nie wyklucza, że dany pacjent nie jest uczulony. Podwyższony poziom stężenia IgE w krwi niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo alergii. Świadczy o ciężkości reakcji alergicznej. Przeciwciała oznacza się po zaobserwowaniu takich objawów jak wysypka, pokrzywka, kichanie, bóle brzucha czy świąd oczu. U osoby, która miała alergię a z niej wyrosła, wynik dodatni może wychodzić w badaniu jeszcze przez kilka następnych lat.
IgE całkowite i swoiste
Przy oznaczaniu przeciwciał IgE w surowicy krwi, wyróżniamy dwa rodzaje immunoglobulin – całkowite i swoiste. Całkowite oznaczają ogólną ilość przeciwciał. Podwyższony wynik możemy zaobserwować u większości chorych na atopowe zapalenie skóry, astmę czy katar sienny. Wynik może wskazywać także na choroby pasożytnicze. Swoiste IgE oznacza się przy konkretnych alergenach. Ich poziom odpowiada reakcji na dany alergen, np. na krowie mleko.
Aby potwierdzić przypuszczenia, zazwyczaj wykonuje się dodatkowe badania w postaci innych testów alergicznych. Dodatkowo można wykonać morfologię krwi oraz odsetek eozynofili i bazofili, należących do białych krwinek. Szczegółowe badania pomagają dokładnie zdiagnozować alergię, umożliwiając rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Katarzyna Antos