Wiele mówi się o glutenie i problemach zdrowotnych, które są z nim związane. Jednak nie wszystkie dotyczą celiakii. Czym jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?
Gluten – alergen naszych czasów
Gluten jest białkiem zboża. Zawiera go pszenica, żyto czy jęczmień. Popularne zboża mogą być źródłem alergii. Jednak nie tylko pieczywo czy inne produkty zawierają gluten. Znajdziemy go również w sproszkowanych zupach, sosach, wędlinach a nawet słodkościach czy lekach. Alergia na gluten, celiakia, nadwrażliwość na gluten – to schorzenia związane ze szkodliwym białkiem. Gluten jest obecnie jednym z najczęściej diagnozowanych alergenów.
Czym jest nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, czyli w skrócie NCGS jest rodzajem nietolerancji glutenu. Występuje u osób, u których wykluczono celiakię oraz alergię na pszenicę. Choroba może pojawić się także u pacjentów, u których zaobserwowano brak zaniku kosmków jelitowych, a mimo tego występują niepokojące reakcje organizmu na spożycie glutenu. Schorzenie głównie dotyczy dorosłych. Charakteryzuje się takimi objawami jak ból brzucha, egzema, wysypka, uczucie ciągłego zmęczenia, anemia, nudności, wymioty czy drętwienie kończyn. Objawy mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub dni po spożyciu produktu, zawierającego gluten. Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten jest częstą przypadłością całej populacji. Diagnozuje się ją znacznie częściej niż celiakię.
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – leczenie
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten może mieć związek z chorobami neuropsychiatrycznymi. U wielu osób objawy są mylone z problemami jelitowymi czy alergicznymi. Leki mogą okazać się nieodpowiednią formą leczenia u osób, u których pojawiają się wcześniej przedstawione objawy. Skuteczną formą będzie dieta bezglutenowa. Wyeliminowanie glutenu z codziennej diety może znacząco poprawić stan zdrowia pacjenta, niwelując dokuczliwe objawy choroby. Dieta nie musi być stosowana przez całe życie, jak ma to miejsce w przypadku celiakii.
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten nie jest związana z uwarunkowaniami genetycznymi. Odróżniając ją od alergii czy celiakii, lekarze są w stanie pomóc pacjentom, w walce z dolegliwościami dotyczącymi glutenu.
Katarzyna Antos