Korelacja między aspiryną a astmą jest niezwykle złożona. Z jednej strony przeprowadzone badania wykazały, iż kwas acetylosalicylowy zapobiega astmie. Z drugiej strony u osób uczulonych na aspirynę może rozwinąć się astma aspirynowa. Ta choroba charakteryzuje się niezwykle ciężkim przebiegiem.
Astma aspirynowa – predyspozycje
U astmatyków, którzy borykają się z przewlekłym nieżytem nosa, polipami czy problemami z zatokami, wzrasta ryzyko wystąpienia astmy aspirynowej.
Astma aspirynowa – czynniki ryzyka
Ludzie, którzy zmagają się z astmą aspirynową, nie powinni przyjmować aspiryny oraz innych niesterydowych leków przeciwzapalnych. W przypadku wizyty w przychodni czy na pogotowiu należy poinformować lekarza o swoim schorzeniu. Specjalista, dysponując pełną wiedzą, dobierze leki, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
Leki dla astmatyków aspirynowych
W przypadku grypy lub przeziębienia osoby, które cierpią na astmę aspirynową, mogą przyjmować medykamenty na bazie paracetamolu. Warto pamiętać, iż kosmetyki, napoje oraz cukierki, które zawierają tartrazynę, czyli syntetyczny, sztuczny barwnik, zaostrzają objawy alergii na salicylany.