Alergia może pozostawić ślady na naszej skórze. Czym charakteryzują się alergiczne zmiany skórne?
Przyczyny alergicznych zmian skórnych
Przyczyn alergicznych zmian skórnych jest wiele. Mogą to być pokarmy, pewne przedmioty czy też kosmetyki. Zjedzenie czy kontakt z danym produktem może wywołać reakcję alergiczną. Alergeny znajdują się praktycznie wszędzie. Podrażnienia skóry mogą być bardzo uciążliwe i wymagają leczenia.
Czym charakteryzują się alergiczne zmiany skórne?
Skóra alergika, która jest skłonna do podrażnień może zareagować od razu po kontakcie z alergenami lub nawet kilka godzin czy dni później. Niektóre z objawów są łagodne inne bardziej uciążliwe. Swędząca i zaczerwieniona skóra nie jest niczym przyjemnym. Do alergicznych zmian skórnych zaliczamy świąd, pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry czy wszelkie stany zapalne takie jak opuchlizna i zaczerwienienia. Świąd wywołuje uczucie swędzenia, bolesnej i piekącej skóry. Drapiąc się, jeszcze bardziej ją podrażniamy. Pokrzywka może pojawić się po kontakcie ze środkiem chemicznym. Przypomina poparzenie pokrzywami. Ogniska często występują na całym ciele. Wraz z pokrzywką mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która jest chyba najbardziej uciążliwym objawem alergii. Walka z nią trwa całe życie i nie należy do łatwych. Atopia cechuje się podrażnieniem skóry, łuszczeniem się w zgięciach kolan i łokci, ranami i uporczywym świądem. Skóra jest sucha i wrażliwa na różne czynniki.
Leczenie alergicznych zmian skórnych
W leczeniu alergicznych zmian skórnych pomagają preparaty postaci maści i kremów. Łagodzą opuchliznę, zaczerwienienie i swędzenie. Wiele z nich dostępnych jest w aptekach bez recepty. Silniejsze środki przepisuje lekarz. Przy atopowym zapaleniu skóry sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ terapia polega na właściwym traktowaniu skóry i pielęgnacji. Należy ją nawilżać odpowiednimi kosmetykami z grupy emolientów. W trudnych przypadkach choroby lekarze zalecają także leki sterydowe. To silne środki farmakologiczne i ich stosowanie powinno odbywać się tylko pod stałą kontrolą lekarską.
Alergiczne zmiany skórne to niezwykle uciążliwy kłopot dla alergików. Zły stan skóry i wszelkie podrażnienia mogą prowadzić do powstania kompleksów. Najlepszą metodą jest unikanie szkodliwych alergenów. W przypadku kontaktu z nimi pozostaje nam właściwe leczenie i pielęgnacja skóry.