Suplementy w większości składają się ze związków chemicznych, takich jak: flawonoidy, błonnik, kwasy omega-3 i omega-6, witamin i minerałów, które naturalnie występują w pożywieniu.
Suplementy są dokładnie oznaczone
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, wszystkie suplementy są dokładnie oznaczone. Na ich opakowaniu widoczna jest informacja dotycząca składu, dzięki czemu każdy dokładnie może przeczytać z czego składa się dany specyfik.
Dodatkowo na opakowaniu zamieszczona jest informacja o zalecanym dobowym spożyciu składników. Oznakowanie suplementów to wymóg prawny. Każdy zatwierdzony i bezpieczny dla zdrowia specyfik musi takie oznakowanie posiadać!
Jak zatwierdza się suplementy diety?
Suplementy to nie leki, a produkty spożywcze. Nie muszą przechodzić badań klinicznych. By wprowadzić produkt na rynek, wystarczy go zarejestrować w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
Producenci mogą wówczas umieścić na opakowaniu wskazania zdrowotne, takie jak: wzmacnianie kości czy obniżanie ciśnienia.
Kiedy przyjmować suplementy?
Suplementy najlepiej przyjąć w trakcie posiłku. Nim zacznie się je jednak przyjmować, warto skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem.
Dzięki analizie typowej dla człowieka diety, ekspert podpowie, jakie wprowadzić zmiany w codziennym żywieniu oraz po jakie suplementy warto sięgnąć.
Można przedawkować suplementy?
Niektóre witaminy bardzo łatwo przedawkować, dlatego należy rygorystycznie przestrzegać zalecanych dziennych dawek na opakowaniu.
Etykiety suplementów często nie zawierają żadnych przeciwwskazań. Może to sugerować, że składniki są bezpieczne. Niestety, alergicy muszą zachować szczególną czujność.