Cukrzyca w ciąży to dość częsta przypadłość przyszłych matek. Nie oznacza to, że każda kobieta spodziewająca się dziecka, będzie miała na głowie problem, jakim jest cukrzyca ciążowa. Czy można jej uniknąć?
Cukrzyca w ciąży
Nawet kobiety, które nigdy wcześniej nie miały problemów z glukozą, mogą zaobserwować je w czasie ciąży. Objawów nie należy bagatelizować, ponieważ w grę wchodzi także zdrowie i przyszły rozwój dziecka. W końcu kobieta chce, by nastąpił poród i dziecko urodziło się w pełni zdrowe. Organizm kobiety w ciąży pracuje nieco inaczej, czemu winne są zmiany hormonalne. To właśnie one mogą przekładać się na wytwarzanie insuliny i w rezultacie problemy z tolerowaniem glukozy. Wzrost stężenia glukozy we krwi to częsty problem kobiet w ciąży. Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się ciągle odczuwanie pragnienia, częste oddawanie moczu czy świąd skóry. W trakcie ciąży, między 24. a 26. tygodniem wykonuje się rutynowe badanie krwi, podczas którego można zbadać, czy z poziomem glukozy jest wszystko w normie. Badanie określa się jako test obciążenia glukozą.
Cukrzyca ciążowa – czy można jej uniknąć?
Ciąża motywuje kobiety do zmiany diety, na bardziej zdrową i odpowiednią. Jednak wprowadzenie zmian żywieniowych na dwa tygodnie przed zajściem w ciążę, czy w jej trakcie, to zbyt późna reakcja. Warto dużo wcześniej zadbać o zdrową dietę, co ma także związek z profilaktyką cukrzycy. Liczba chorych na cukrzycę ciążową kobiety wciąż wzrasta, więc tym bardziej warto pogłębiać świadomość problemu choroby. Do cukrzycy przybliża nas niezdrowe i przetworzone jedzenie typu fast food, wszelkie słone i słodkie przekąski. Wystarczy ograniczyć ich spożycie do minimum lub całkowicie z niego zrezygnować. Duże ilości makaronu czy frytek, które tak uwielbiamy, także wpływają na produkcję insuliny. Wtedy cukier jest poza naszą kontrolą, a wraz zbiegiem czasu, trudniej będzie nam go unormować. Podstawą profilaktyki jest regularne spożywanie posiłków, o czym wielu z nas zapomina. Poprzez racjonalne jedzenie, nasz organizm ma cały czas dostarczaną energię, przez co trzustka nie musi nagle produkować dużej ilości insuliny. Organizm pracuje poprawnie i zmniejsza się ryzyko cukrzycy. W zdrowej diecie kobiety w ciąży i nie tylko, powinny znaleźć się takie produkty jak pełnoziarniste pieczywo i mało przetworzone jedzenie. Najlepiej unikać białego pieczywa, mąki czy makaronów. Należy wypijać 2-4 l wody dziennie. Posiłki trzeba spożywać co 3-4 godziny. Nieodłączna jest także aktywność fizyczna. Bez niej nie ma mowy o zdrowiu i uniknięcia problemu. Regularne ćwiczenia zapewniają organizmowi sprawne funkcjonowanie.
Cukrzyca w ciąży zwykle mija po urodzeniu dziecka,ale może przyczynić się do rozwoju cukrzycy czy innych powikłań u naszego dziecka. Zamiast się leczyć, warto wcześniej zapobiegać, by uniknąć rozwoju choroby i w pełni cieszyć się okresem ciąży oraz narodzinami malucha.
Katarzyna Antos